Polonya marketlerinde poşet kaç lira?

Türkiye’de son zamanlarda gündeme oturan meselelerden bir tanesi de market torbalarının ücretli olması. Avrupa bu konuda çok daha öncesinden adımlar atmıştı. Polonya’da da market poşetleri ücretli. Peki kaç lira?

1 Ocak 2018 tarihi yani tam olarak da bir yıl öncesi itibariyle Polonya’da market poşetleri ücretli hale geldi. Ama aslına bakarsanız, zaten yıllar öncesinde marketlerin çoğu bu konuda adım atmış ve poşetler ücretlendirmişti. Sadece kanunlar ile bir ücretlendirme gelmemiş, marketlerin insiyatifine bırakılmıştı. O sebeple de az sayıda market ücretsiz poşet verirken, büyük çoğunluğu ücretle satış yapıyordu. Şimdi ise son bir yıldır plastik market poşetleri ücretli durumda.

Peki bir poşet kaç złoty?

Fiyatlar gerçeten çok değişken. İlk resmi kanun çıktığı zaman, 20 groszy (vergi dahil 25 groszy) şeklinde olacağını düşünüyorduk. O fiyatlara da torba satanlar var yine. Ama bazı marketler çok daha yüksek ücretlere verebiliyor. Örneğin bugün bir hipermarkette sadece 1 torba fiyatının 68 groszy olduğunu gördük. Daha ekonomik marketlerde 25-35-45 groszy gibi fiyatlar görebiliyoruz.

Tabi ki bu fiyatlar standart plastik market poşetleri için geçerli. Çünkü Polonya marketlerinde uzun ömürlü bez torbalar da çok satılıyor. Onların fiyatı bir tık daha pahalı oluyor. Genelde 1-2 zloty’nin üzerinde fiyatlarla karşılaşabilirsiniz, bez torba isterseniz.

Diğer yandan bakanlığın bildirgesine göre poşet fiyatlarının 20 groszy olması belirlenmiş. Bu fiyata vergiler dahil değil tabi ki. Vergiler dahil edildiğindeki ücretinin ise 25 groszy civarında olduğunu görebiliyoruz. Ama bu fiyat sadece bi taban olarak belirlenmiş de olabilir.Pazar arabası kültürü

Polonya’da pazar arabası kültürü hala devam ediyor. Özellikle teyze ve amcalarımız, marketlere de pazarlara da bu arabalar ile gidiyor. Bez poşetlerine dolduruyorlar alacaklarını, sonra onları bezden yapılmış pazar arabalarına yükleyip, evlerinin yolunu tutuyorlar. Çok da mantıklı.

Bez torba kültürü

Kanada başta olmak üzere birçok gelişmiş ülkede olduğu gibi, Polonya’da da bez torba kültürü bulunuyor. Plastik torba satışlarının çok yüksek olduğunu hiç sanmıyorum. İstatistiki bir inceleme değil belki ama sadece kendi gözlemlerim bu şekilde. Çoğunlukla Polonyalılar marketlere giderken yanlarında bez torbalar götürüyor ve sonrasında çöpe atmayarak yine onu kullanıyorlar. Onun haricinde sırt ya da kol çantalarına dahi aldıklarını doldurup götürenleri çokça görürsünüz. Bez torbaya geçilmeli ve artık plastik torbalara uğramamalıyız. Hem daha ekonomik olmak, hem de doğaya saygılı olmak için.

Sonuç olarak…

Başta da belirttiğimiz gibi, zaten marketlerin çok büyük bir kısmında poşetler ücretliydi. Çok nadir marketlerde poşetlere ücret alınmıyordu. Şimdilerde ise daha da bez torbaya ya da bio poşetlere geçiş var. Bu şekilde de plastik kullanımı en az seviyelere indirilmeye çalışılıyor. Kim ne derse desin, bence Polonyalılar da bu konuda oldukça duyarlı. Hem torbaya sürekli ücret ödeyerek paralarını çöpe atmak istemiyorlar, hem de zaten bez torbalara alışkın şekilde yaşıyorlardı ve bu konuda daha da ısrarla alışverişlerine devam ediyorlar.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir