Kraków – Zakopane arası mesafe 1.5 saate düşüyor!

Polonya’nın kültür başkenti Kraków ile tatil kenti Zakopane arasında inşa edilecek hızlı tren projesiyle iki şehir arasındaki mesafe 3 saatten 1.5 saate düşecek.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından imzalanan proje ile Kraków, Nowy Sącz ve Zakopane arasında inşa edilecek yeni hızlı tren hattı ile mesafeler oldukça kısalmış olacak.

Hiç Zakopane’ye gittiniz mi? ya da daha önce Kraków’da bulundunuz mu? İkisi de Polonya’da MUTLAKA görmeniz gereken şehirlerdendir. Kış aylarında hem kayak hem de dağ yürüyüşleri yapmak için Zakopane’ye giderken, Kraków’a da sırf tarihinden ve kültüründen dolayı uğramalısınız. Şimdi bu iki şehir arasında hızlı tren projesi geliştiriliyor.

Polonya için son 40 yılın en uzun demiryolu projesi!

Ulaştırma Bakanı Andrzej Adamczyk yaptığı açıklamada bu projenin sadece o bölge için değil, tüm Polonya demiryolu sistemi için büyük önem sahibi olduğunu belirtti. Ayrıca gelecek için de uluslararası demiryolu projeleri için çok büyük bir adım olduğunun altını da çizdi. Diğer bir yandan, Polonya için son 40 yılın en uzun demiryolu projesinin imzasının atıldığını da belirtmekte fayda var.


Yeni havalimanı ile bağlantılı olacak!

Chopin Havalimanı’nın yerini alacak olan ve Varşova‘ya 40 km uzaklıktaki  yeni havalimanı (Central Airport) projesi de bu hat ile bağlantılı olacak.

Yolculuk ne zaman başlıyor?

11 tünel, 20 köprü ve 30 viyadük ile tamamlanacak projenin yatırım değeri 180 Milyon złoty. Bu hattın 2027 yılında hazır olması planlanıyor.

Bekleyip göreceğiz.. Güncellemeler ve haberler geldikçe, sizlerle paylaşacağız.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir