Polonyalılar Alanya’ya çok hızlı entegre oluyor!

Eğer yurt dışında yaşıyorsanız, entegrasyon sorununu yaşamış olmalısınız. Bu problemi en aza indirmeyi sağlayanlar ise yaşadığınız yerdeki kültür dernekleridir. Alanya’da Polonyalı’ların yanı başında da böyle bir dernek var.

Evet, bahsettiğimiz tam da Alanya Polonyalılar Kültür ve Dostluk Derneği (Polskie Stowarzyszenie Kultury i Przyjaźni w Alanyi).

Aynı zamanda partnerlerimizden biri olan ve Türkiye’de yaşayan Polonya vatandaşlarına olabildiğince onlarca hususta yardımcı olmaya çalışan dernek, Alanya’da bulunuyor. Aynı şekilde farklı ilçe ve şehirlerde de bu şekilde Polonya derneklerine rastlamak mümkün. Bugün biz Alanya’dakinden bahsediyor olacağız.

Geçtiğimiz günlerde sizlerle bir video paylaşmıştık. Hatırladınız mı? ‘Polonyalı Anna Bielecka’nın Türkiye’deki hikayesini dinlemelisiniz!‘ başlığıyla yazdığımız yazımızda bahsettiğimiz kişi, yani Anna Bielecka, Alanya’daki derneğin başkanlığını yürütüyor.

Peki derneğin misyonu nedir?

Her kültür ve dostluk derneğinin olduğu gibi, Alanya Polonya Kültür ve Dostluk Derneği‘nin de benzer misyonları bulunuyor. Örneğin, iki ülkenin bayramlarını da kutluyorlar, düzenli olarak buluşmalar ayarlamaya çalışıyorlar, çocuklar için etkinlikler düzenliyorlar, Lehçe dilinde kitap temininde bulunuyorlar, Konsolosluk ve Büyükelçilikle irtibatta projeler yapmaya gayret ediyorlar, ellerinden geldiğince Türkiye’de yaşayan Polonya vatandaşlarına yaşadıkları ülke hakkında bilgiler veriyorlar, kültürel etkinlikler düzenliyorlar ve en önemlisi de Polonya ve Türkiye arasında köprü kurmaya çalışıyorlar. Bizler gibi aslında. 🙂

Bir de web siteleri var. Sadece Alanya’da değil, tüm Türkiye’de yaşayan Polonya vatandaşları için haberler, duyurular ve çeşitli bilgiler paylaşıyorlar. Yani bir nevi Polonyadan.com‘un Türkiye versiyonu gibi diyebiliriz, Lehçe dilinde. İsmi de güzel: polonialanya.org

Eğer Türkiye’de yaşayan Polonyalı eşiniz, dostunuz, akrabanız, tanıdığınız varsa, gidip derneğe üye olabilir, ya da sosyal medyadan ve web sitelerinden güncel içerikleri takip edebilir.

Varşova’dan Alanya’da selamlar!

Bir cevap yazın