Polonyalılar Alanya’ya çok hızlı entegre oluyor!

Eğer yurt dışında yaşıyorsanız, entegrasyon sorununu yaşamış olmalısınız. Bu problemi en aza indirmeyi sağlayanlar ise yaşadığınız yerdeki kültür dernekleridir. Alanya’da Polonyalı’ların yanı başında da böyle bir dernek var.

Evet, bahsettiğimiz tam da Alanya Polonyalılar Kültür ve Dostluk Derneği (Polskie Stowarzyszenie Kultury i Przyjaźni w Alanyi).

Aynı zamanda partnerlerimizden biri olan ve Türkiye’de yaşayan Polonya vatandaşlarına olabildiğince onlarca hususta yardımcı olmaya çalışan dernek, Alanya’da bulunuyor. Aynı şekilde farklı ilçe ve şehirlerde de bu şekilde Polonya derneklerine rastlamak mümkün. Bugün biz Alanya’dakinden bahsediyor olacağız.

Geçtiğimiz günlerde sizlerle bir video paylaşmıştık. Hatırladınız mı? ‘Polonyalı Anna Bielecka’nın Türkiye’deki hikayesini dinlemelisiniz!‘ başlığıyla yazdığımız yazımızda bahsettiğimiz kişi, yani Anna Bielecka, Alanya’daki derneğin başkanlığını yürütüyor.

Peki derneğin misyonu nedir?

Her kültür ve dostluk derneğinin olduğu gibi, Alanya Polonya Kültür ve Dostluk Derneği‘nin de benzer misyonları bulunuyor. Örneğin, iki ülkenin bayramlarını da kutluyorlar, düzenli olarak buluşmalar ayarlamaya çalışıyorlar, çocuklar için etkinlikler düzenliyorlar, Lehçe dilinde kitap temininde bulunuyorlar, Konsolosluk ve Büyükelçilikle irtibatta projeler yapmaya gayret ediyorlar, ellerinden geldiğince Türkiye’de yaşayan Polonya vatandaşlarına yaşadıkları ülke hakkında bilgiler veriyorlar, kültürel etkinlikler düzenliyorlar ve en önemlisi de Polonya ve Türkiye arasında köprü kurmaya çalışıyorlar. Bizler gibi aslında. 🙂

Bir de web siteleri var. Sadece Alanya’da değil, tüm Türkiye’de yaşayan Polonya vatandaşları için haberler, duyurular ve çeşitli bilgiler paylaşıyorlar. Yani bir nevi Polonyadan.com‘un Türkiye versiyonu gibi diyebiliriz, Lehçe dilinde. İsmi de güzel: polonialanya.org

Eğer Türkiye’de yaşayan Polonyalı eşiniz, dostunuz, akrabanız, tanıdığınız varsa, gidip derneğe üye olabilir, ya da sosyal medyadan ve web sitelerinden güncel içerikleri takip edebilir.

Varşova’dan Alanya’da selamlar!

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir