İçeriğe geç

Polonya’da Yağlı Perşembe – Afiyet Olsun! :)

Lehçesi ile ‘Tłusty Czwartek’ ve Türkçe tercümesi ile ‘Yağlı Perşembe’ olarak aşkla ve şevkle kutlanan bu gün, ‘pączek’ yeme günümüz! Nedir bu Yağlı Perşembe?

Lezzetiyle şimdiden ağzımızı sulandıran donutlar (pączki), yarın Polonya’da insanların en çok geçtiği yerden en tenha noktalarına kadar her yerde kasa kasa bulabilirsiniz.

İngilizce tanımıyla ‘Fat Thursday’ diye bilinen bu günde ‘donut’ da diyebileceğimiz ‘çörekler’ yeniliyor. Bu gün milyonlarca pączek tüketileceği tahmin ediliyor. (evet, milyonlarca!)

Aslında bir Hristiyan bayramıdır. Ama Polonya’da artık tamamen geleneklere ve kültürlere de dahil olmuş bir kutlama haline gelmiştir. Yağlı Perşembe, Lent’den hemen önce yapılır. Lent ise, Paskalya bayramından 6 hafta öncesine tekabul eder. Bu zaman diliminde Hristiyanların daha sessiz, düşünceli ve Paskalya’ya hazırlanıyor havasında olması beklenir. Bu hazırlanma evresinden önce, her Hristiyan ülkede çeşitli kültürler izlenmektedir. Polonya’da da bazı ülkelerde olduğu gibi Yağlı Perşembe kutlanır. Ancak dediğimiz gibi, Dini boyutu geçip, bir tür gelenek haline de gelmiştir.

Nedir pączek?
Farklı reçel türlerinde içi doldurularak yapılan bir tür donut. Erik ve gül reçeli, yaygın olarak kullanılır. Yassı küreler halinde şekillendirilmiş kızartılmış hamur parçalarıdır, diyebiliriz. Ortak görüş, ideal pączek‘in kabarık olması ve aynı zamanda biraz parlak bir şerit halinde çökmesi – hamurun taze yağda kızartıldığından emin olunması bekleniyor.

Eğer ‘domuz yağı’ tercih etmiyorsanız, özellikle satıcıya sormalısınız. Çünkü genelde pączek yapımında çokça kullanılır. Ayrıca sık sık küçük miktarda tahıl alkolü (geleneksel olarak ‘Spiritus’) hamurun içine eklenir. Yemeyi tercih etmiyorsanız, alırken mutlaka sormalı ya da bildiğiniz yerlerden almalısınız.

Biraz kültürden bahsedelim mi?
Bu gün şirketlerde pączek dağıtılır. Metro, tramvay ve otobüs duraklarında pączek satanları görebilirsiniz. Evine giden her anne-baba, birkaç adet de olsa, pączek alır. Herkes arkadaşına, eşine-dostuna, ‘Bugün kaç pączek yedin bakalım?‘ diye sorar. Diyette olanlar, bugünü iptal eder, yarın diyetine devam etmek durumunda kalır. Çünkü kolay değildir, pączek lezzetine ‘HAYIR‘ diyebilmek.

O zaman ne diyelim, Afiyet olsun! 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir