Polonya’da üniversite okumak için sadece diploma yeterli mi?

İnternette bu konuda onlarca yazı okumuş olabilirsiniz. Diplomanızı aldıktan sonra hemen Polonya’da eğitime başlayabiliyor musunuz?  Lise ve Üniversite notlarınızın burada bir önemi var mı?

Polonya’da üniversite kayıtlarının başlamasıyla birlikte, bu soru da çokça e-posta ve sosyal medya hesaplarımızla karşımıza gelmeye başladı. Biz de bir yazı ile cevaplayalım istedik.

İlk olarak, Polonya’da üniversite okumanız için sadece bu gerekli, sadece şu gerekli diye bir yönlendirme doğru olmayacaktır. Ama yine de, belli şartlarda tabi ki haklılar. Biz de o şartları biraz irdeleyelim.

Polonya’da her üniversitenin ve her bölümün ayrı ayrı kabul şartları olabilir. Örneğin arkadaşınız bir bölüme sadece diplomasıyla rahatça giriş yapabilirken, size başka bir bölüme girişte ‘dil sertifikan nerede?’ diyebilirler. Ya da kaliteli bir üniversitenin kaliteli bir bölümünde okumak istediğinizde, lise ders notlarını ve ayrıca dil puanlarını ya da sertifikalarını da sorabilirler. Diğer bir yandan çizim ve yetenek gerektiren bölümlerde de tecrübelerini paylaşmanı ya da yetenek sınavına girmeni de isteyebilirler. Bu mesele tamamen okulun ve bölümün kabul şartları ile doğru orantılıdır.

Polonya’da Özel üniversiteler, GENELLİKLE (istisnalar olabilir anlamında), lise notlarını çok da önemsemez. Ama bazıları hazırlık okulunu tamamla diyebilir, bazıları dil sertifikası isteyebilir, ama bazıları da sadece sözlü mülakat ile yabancı dilde konuşabildiğinize kanaat getirerek sizi kabul edebilir.

Polonya’da Devlet üniversiteleri, genellikle dil konusunda yeterli olmanız konusunda çok dikkatlidir. Eskiden sadece diplomalar yeterliydi. Ancak artık dil sertifikası ya da hazırlık okulu tamamlanması şart olarak koşulabiliyor. Ayrıca yeterlilik sınavına giren ya da lise notlarını iletmek zorunda kalan tanıdıklarımız da olmuştu.

Bu sebeple, kayıt olmak istediğiniz okulu iyice araştırmanız gerekiyor. Memleketinden geldiği gibi (İngilizce bildiği için) hiç hazırlık kaydı yaptırmadan direkt lisans ya da yüksek lisans eğitimine başlayan tanıdıklarımız da oldu. Ama eğer kendinize güvenmiyor ve dil konusunda geliştirmek istiyorsanız, bir ya da iki dönemli hazırlık okulu kaydı yaptırabilirsiniz.

Başta da belirttiğimiz gibi, okul kayıtları başladı ve devam ediyor. Biz direkt olarak eğitim&danışmanlık hizmeti veremiyoruz. Ancak sizleri güvendiğimiz ve size tam anlamıyla elinden geldiğince yardımcı olabilecek bir danışmana yönlendirebiliriz. Eğer Polonya’da okumak istiyorsanız, bu linkteki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Böylece en kısa zamanda sizinle iletişime geçeceklerdir: Polonya’da eğitim almak istiyorum!

KAYIT OL!

Bir cevap yazın