İçeriğe geç

Polonya ehliyetleri yenileniyor: adres bölümü kaldırıldı!

Eğer Polonya ehliyetiniz varsa, bu da güzel bir haber olarak gelsin size. Sürücü belgelerimizdeki ‘adres’ bölümü, yeni tip ehliyetlerde kaldırılıyor. Peki, ne zaman?

4 Mart 2019 tarihi itibariyle Polonya’da ehliyet alacaklar (ister sıfırdan alsın, ister halihazırda olan ehliyetini yenilesin ya da çevirsin), yeni bir ehliyet tasarımıyla karşılaşacak. Yapılan açıklamalara göre, ‘adres’ bölümü ehliyet üzerinden tamamiyle kaldırıldı.

Şimdi ehliyetlerde 8 numaralı sekme olan adres bölümü, bizim için de kaldırılması gerekliydi. Her adres değiştirdiğimizde ehliyetimizin de değişmesi gerekiyordu. Evet, çoğu takipçimiz yorumlarda ‘biz hiç değiştirmiyorduk’ yazabilir. Ama resmi kanunlarca, ikamet değiştikten sonra 30 gün içinde ehliyetin de değişmesi gerekiyor. Lakin yeni ehliyetlerin üzerinde adres ibaresinin kaldırılması, güzel bir gelişme. Çünkü her seferinde 100 Zloty civarında ödeme yapıp belli bir süre de bekleyerek ehliyetimizi yenilemeye çalışıyorduk.

Halihazırdaki ehliyetlerimize ne olacak?

Eğer zaten halihazırda Polonya ehliyetiniz varsa, süresi bitinceye kadar kullanabileceksiniz. Sadece süresi bittiğinde, yeni ehliyet başvurusu yaptığınızda, tip olarak da yepyeni bir ehliyet almış olacaksınız.

4 Mart 2019 – yeni dönem!

Evet, 4 mart sonrasında yapılan tüm başvurular için yeni tip ehliyet geliyor olacak.

Yeni ehliyetler nasıl olacak?

Tasarım aşağıdaki gibi oldu:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir