Polonya ehliyetleri yenileniyor: adres bölümü kaldırıldı!

Eğer Polonya ehliyetiniz varsa, bu da güzel bir haber olarak gelsin size. Sürücü belgelerimizdeki ‘adres’ bölümü, yeni tip ehliyetlerde kaldırılıyor. Peki, ne zaman?

4 Mart 2019 tarihi itibariyle Polonya’da ehliyet alacaklar (ister sıfırdan alsın, ister halihazırda olan ehliyetini yenilesin ya da çevirsin), yeni bir ehliyet tasarımıyla karşılaşacak. Yapılan açıklamalara göre, ‘adres’ bölümü ehliyet üzerinden tamamiyle kaldırıldı.

Şimdi ehliyetlerde 8 numaralı sekme olan adres bölümü, bizim için de kaldırılması gerekliydi. Her adres değiştirdiğimizde ehliyetimizin de değişmesi gerekiyordu. Evet, çoğu takipçimiz yorumlarda ‘biz hiç değiştirmiyorduk’ yazabilir. Ama resmi kanunlarca, ikamet değiştikten sonra 30 gün içinde ehliyetin de değişmesi gerekiyor. Lakin yeni ehliyetlerin üzerinde adres ibaresinin kaldırılması, güzel bir gelişme. Çünkü her seferinde 100 Zloty civarında ödeme yapıp belli bir süre de bekleyerek ehliyetimizi yenilemeye çalışıyorduk.

Halihazırdaki ehliyetlerimize ne olacak?

Eğer zaten halihazırda Polonya ehliyetiniz varsa, süresi bitinceye kadar kullanabileceksiniz. Sadece süresi bittiğinde, yeni ehliyet başvurusu yaptığınızda, tip olarak da yepyeni bir ehliyet almış olacaksınız.

4 Mart 2019 – yeni dönem!

Evet, 4 mart sonrasında yapılan tüm başvurular için yeni tip ehliyet geliyor olacak.

Yeni ehliyetler nasıl olacak?

Tasarım aşağıdaki gibi oldu:

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir