Polonya’ya Glasgow’dan Altınlarla Döndü!

Salon atletizminin önemli duraklarından biri olan Glasgow, 1-3 Mart tarihlerinde 35. Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası için 49 ülkeden 600’ün üzerinde atleti ağırladı. Polonya bir kez daha zirvede yer aldı!

26 altın madalyanın dağıtıldığı organizasyonda Rusya’nın cezalı olduğu son Avrupa şampiyonalarının madalya lideri olan Polonya bir kez daha zirvede yer aldı. Şampiyonanın son yarışı olan kadınlar 4×400 metreyi kazanarak sıralamada ev sahibi Britanya’yı alt eden Lehler, İskoçya’dan toplamda yedi madalya ile ayrıldılar.

Polonya’da 60 metre kadınlarda altın kazanan genç sprinter Ewa Swoboda, salon sezonu boyunca gösterdiği istikrarın karşılığını alırken, erkekler 60 metrenin galibiyeti iki yıl önce gümüş kazanan Slovak Jan Volko’ya gitti. Volko, Avrupa listesinin ikinci sırasında şampiyonaya gelen Emre Zafer Barnes’i 0.01 saniye geride bırakarak mutlu sona ulaştı.

Emre Zafer Barnes’in gümüş madalyası ise, Türkiye’nin Avrupa Salon tarihindeki sekizinci madalyasıydı. 15 sporcuyla gittiği Glasgow’da pek başarılı sonuçlar alamayan Türkiye kafilesi, Barnes sayesinde üst üste altıncı Avrupa Salon organizasyonundan da eli boş dönmemiş oldu. Ancak genel resimde, Emel Dereli’nin 17 metrenin altında kalarak elenmesi, yüksek atlamada en azından final beklenen Alperen Acet’in 2.21’de kalıp son sekizin dışında kalması ve mesafelerdeki kötü dereceler, ay-yıldızlı takımın karnesindeki kırıklardı.

Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik ve Justyna Święty-Ersetic, 4×400 rölesinde altın madalya kazandı. Bu, Glasgow’daki HME’deki yedinci Polonya madalyası. Bu turnuvada ülkemizden oyuncuların yedinci madalyası. Toplamda 5 altın madalya ve iki gümüş madalyamız var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir