ACI GÜNÜMÜZ: Türk genci Polonya’da öldürüldü!

 

Yaklaşık 25 gün önce Polonya’ya Erasmus programıyla gelen Selçuk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ikinci sınıf öğrencisi Furkan Kocaman (21), Wrocław şehrinde Galeria Dominikańska Alışveriş Merkezi’nde yemek sırasında uğradığı bıçaklı saldırı sonrasında yaşamını yitirdi.

Şehir merkezindeki AVM’nin restoran kısmında yemek yiyen Kocaman, arkadaşının tuvalete gitmesi üzerine masada yalnız kaldı. İddiaya göre bir süredir genci izleyen bir kişi, Kocaman’ın yanına gelerek belinden çıkardığı bıçakla 3 defa boğazından bıçakladı. Kocaman kanlar içinde yere yığıldı. Zanlı yaya olarak kaçmak isterken AVM’de bulunan diğer müşteriler tarafından yakalanıp polise teslim edildi. Sağlık ekiplerinin yaptığı kontrolde Kocaman’ın hayatını kaybettiğini belirledi. Olay, 9 Mart 2019 Cumartesi günü akşam saatlerinde gerçekleşti.

Kaçmaya çalışan saldırgan, çevredekilerin de yardımıyla polis tarafından yakalandı. Lehçe ve İngilizce bilmeyen katilin ifadesini almak için tercüman çağırıldı.

Neden takip ettiği, neden saldırdığı ya da neden öldürdüğü sorularına ise henüz cevap bulabilmiş değiliz. Saldırganın ifadesi alındıktan sonra bir güncelleme gerekirse bu sayfada ekleme yapabiliriz. Bildiğimiz şu ki, saldırgan da Türk vatandaşı.

GÜNCELLEME:

Türkiye Cumhuriyeti Varşova Büyükelçiliği’nce Resmi Açıklama Yapıldı: 
‘Konya Selçuk Üniversitesi öğrencisi Furkan Kocaman’ın Wroclaw kentinde hayatını kaybettiği saldırının faili olarak yakalanan şahsın, 1990 doğumlu vatandaşımız Muhammet E. olduğu ilgili savcılık tarafından bugün açıklanmıştır. Adıgeçen bugün yapılan gizli duruşmada hakim karşısına çıkartılarak, resmen tutuklanmıştır. Wroclaw’da Büyükelçiliğimizden de bir ekip bulunmakta olup, merhum vatandaşımızın cenazesi yarın sabah ailesi ve Konsolosluğumuz yetkilileri tarafından teslim alınarak ülkemize gönderilecektir. Cinayet nedeni konusunda Polonya resmî makamlarınca açıklanan bir bilgi bu aşamada bulunmamaktadır. Konunun çok yönlü olarak izlenmesine devam edilecektir.’

Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü de öğrencileri Furkan Kocaman’ın uğradığı hain saldırı sonucu hayatını kaybettiğini açıkladı.

Yerel bir blog olduğumuz için ailesi ve dostları da haberimizi okuyor olabilir. Facebook, Instagram ve Twitter’dan da takipçilerimiz bizlere haberleri göndererek bilgilendirmelerde bulundular. Tüm bilgileri toparlamaya ve doğru şekilde paylaşım yapmak için bi süre bekledik. Yine detaylar geldikçe güncellemeler yapmaya gayret edeceğiz.

Ailesi, dostları ve tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz.

Wrocław’da yaşayan vatandaşlarımızın da ailesine yardımcı olacağından eminiz.

Başımız Sağolsun.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir