Polonezköy: Türkiye sınırlarında küçük Polonya!

Polonezköy: Türkiye sınırlarında küçük Polonya!

İstanbul’un hemen yanıbaşında 1842 yılında kurulan bir Polonya Köyü olduğunu biliyor muydunuz? Hatta İstanbul’un keşmekeş hayatından uzak olduğu kadar, mesafe olarak da bir o kadar yakın bir köyden bahsediyoruz: Polonezköy.

Daha evvel 16 Ekim 2012’de kaleme aldığımız bu yazıyı, 2019 formatıyla güncelliyor ve siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz…

Polonya 3 devlet tarafından paylaşılır. Sonrasında 120 sene işgal hükümetler tarafından idare edilir. Bu tarihlerde Polonya(Lehistan) ismi haritadan da silinmiş durumdadır. Birçok kişi yurdu terketmek durumunda kalmıştır. Osmanlı Devleti’ne sığınan Polonyalılar ise, hemen koruma altına alınır.1842 yılında İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı bir köy alanında Polonyalılara özel bir yer verilir. İngilizce adıyla Adampol olarak bilinen köyün ismi ise Polonezköy’dür.

Prens Adam Czartoryski tarafından 1842 yılında kurulan Polonezköy’ün Lehçe ismi olan Adampol de ‘Adam’ isminden yani Prens’ten gelmektedir.

Köyün nüfusu ayaklanmalar ve savaşlar sırasında artmaya başladı. Polonyalı sayısı artmıştı.

1938 yılında Polonezköy sakinleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına kabul edildiler. Bununla birlikte 1968 yılında Polonezköy sakinleri işledikileri toprakları üzerinde tapu hakkına sahip oldular.

En kalabalık olduğu dönemde köyün nüfusu 500 idi. Şimdi ise Lehçe dilini konuşan ve Polonyalı olarak Polonezköy’de yaşayan 50 kişi kaldığı söyleniyor. Ancak dördüncü ve beşinci kuşağın hala gayet iyi şekilde Lehçe diline hakip olduğunu belirtiyor, Polonyalılar.

Köyde tabi ki hem okul hem de kilise bulunuyor. Özel günlerde ve bayramlarda halk kilisede buluşuyor.

Her yıl(özellike yaz aylarında) çeşitli aktiviteler yapılır, Polonezköy’de.

Ayrıca piknik yapmak ya da temiz bir hava almak istiyorsanız, Polonezköy kesinlikle tam size göre! Çocukluğum oralarda geçti desem, yeridir. İstanbul’un yanıbaşında bir doğa harikası.

Eğer Polonezköy’e giderseniz, 5. Nesil Polonyalı olarak köyde yaşayan Agnes Modlinska’nın ‘Gospoda Polonezköy‘ çay bahçesine uğramalısınız. Özellikle bahar ve yaz aylarında piknik yapmaya ya da şahane doğasında kafa dinlemek üzere gidebileceğiniz nadide yerlerdendir.

Ulaşım
İstanbul’un Avrupa yakasından yola çıkıp Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü geçtikten sonra, Kavacık sapağından, Kavacık mevkiini geçtikten 1 km. sonra sola dönüp daha sonra Acarlar sitesinden sağa dönerek Polonezköy’e tabelaları izleyerek ulaşılabilir.

#polonezkoy #polonya #polonyalılar #polonezköy

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir