İngilizce Dil Kursu mu yoksa Hazırlık Okulu mu?

Polonya’ya dil, lisans ya da yüksek lisans eğitimi için gelmek isteyen hemen herkesin sorduğu sorulardan biridir. Acaba bildiğimiz dil kursuna mı kayıt olmalı, yoksa üniversite bünyesinde bir hazırlık okuluna mı?

Cevabı gayet net aslında. Ama nedenleriyle birlikte adım adım sizlere anlatmakta yarar olacağını düşünüyoruz.

Biz hiç şüphesiz Hazırlık Okulu’na kayıt olmalısınız diyoruz.. Eskiden dil kurslarına yönlendirdiğimiz ve çok memnun olan öğrenci arkadaşlarımız da var. Ancak artık işler biraz değişti.
Polonya’da İngilizce dil kursları ya da okulları, çok büyük çoğunlukla Polonyalılara yöneliktir. Eğer belli seviyede İngilizceniz var ve sadece geliştirmek istiyorsanız, size yönelik kurlar ayarlayabilirler. Ancak eğer hiç bilmiyor ve sıfırdan başlayacaksanız, Polonyalılarla birlikte sıfırdan başlayacağınız için, müfredatın büyük bir kısmının Lehçe anlatımlı olabileceğini unutmamalısınız. Yoksa Polonya’da sırf Amerikalıların ders verdiği dil kurslarıyla da görüştük. Ancak genelde yabancı öğrenci tercih etmediklerini ve özellikle Polonyalılara yönelik müfredatları olduğunu belirttiler. Bu da sizi doğal olarak bir üniversite bünyesindeki hazırlık okuluna yönlendiren ilk sebeplerden oluyor.

İkinci bir konu ise, vize meselesi. Eskiden çok daha rahat şekilde Polonya vizesi alınabildiğine dair söylemler var. Aslında söylemden de ileri, gerçeklik payının çok olduğunu düşünüyoruz. Avukatlarımızdan da geçtiğimiz günlerde uyarılar geldi bize. Öyle ki, üniversite bünyesinde olmayan özel dil kurslarının vize alması çok daha zorlaştırılacak dediler.  Güçlü bir kurum ve gerçek bir dayanak olmazsa, Polonya vizesi çıkması konusunda da sorunlar çıkacağını epeyce tecrübeli avukattan duyduk. Bu sebeple de, eskiden dil kurslarına yönlendirmeler yaparken, artık hazırlık okulları ile anlaşmalar yapmaya başladık.

Dil kurslarını bitirdikten sonra, her üniversite de hemen gel demiyor. Bazıları beğenmiyor, ‘gel bir de bizim burada hazırlık oku’ diyebiliyor. Ya da ‘git kuvvetli bir sertifika getir (IELTS gibi)’ de diyebiliyor. Bu sebeple, üniversite bünyesinde bir hazırlık okulu okumak, çok daha mantıklı oluyor.

Hazırlık okulu seçerken de ders saatlerine çok dikkat etmelisiniz. Yıllık 600 saat, İngilizce için yeterli değil. Daha yüksek saatli eğitim veren üniversiteleri seçmelisiniz.

Eğer bu konuda yardıma ihtiyaç duyarsanız, iletişim sayfamızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz. Sizleri güvendiğimiz ve kayıt olduğunuzda memnun kalacağınız bir hazırlık okuluna yönlendirebiliriz. Merak etmeyin, kayıt sürecinde işlemlerinizi sürdürürken, biz de takibatı bırakmıyor olacağız.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir