Polonya’da aşırı yağışlar nehirlerin taşmasına sebep oldu

Bir süredir Polonya’da etkisini gösteren sağanak yağışlar sonrası bir çok derenin taşması sonucu ev ve iş yeri sular altında kaldı.

Bir süredir Polonya’da etkisini gösteren sağanak yağışlar sonrası bir çok derenin taşması sonucu ev ve iş yeri sular altında kaldı. Wadowice’de de bir nehirin taşması sonucu barınaklarına su basan 50 köpek vatandaşların yardımıyla kurtarıldı

Bir süredir kuraklıkla boğuşan Polonya şimdiyse su baskınlarıyla mücadele ediyor. Geçtiğimiz haftadan itibaren etkili olan sağanak yağış özellikle ülkenin güney kesimlerinde etkili olurken, Wadowice, Krakow, Sandomierz, Dabrowa Tarnowska, Annapol başta olmak üzere çok sayıda kent ve kasabada su baskınlarına yol açtı. Can kayıplarının yaşanmadığı baskınlarda pek çok evi su basarken, Wadowice kentinde nehir kenarındaki setin çökmesi sonucu yakınlardaki hayvan barınağı da sular altında kaldı. Barınaktaki 50 köpek çevrede ikamet eden vatandaşlar tarafından kurtarıldı. Hükümet Güvenlik Merkezi (Rzadowe Centrum Bezpieczenstwa) vatandaşlara nehirlere yaklaşmamaları uyarısında bulunurken, Başbakan Mateusz Morawiecki ise su baskınlarında mağdur olan vatandaşların mağduriyetlerinin voyavodalıklar aracılığıyla giderileceğini açıkladı.

Sağanak yağışlar nedeniyle debisi aşırı derecede yükselen dere ve nehirlerdeki suların, güneyden kuzeye tüm ülkeden geçen Vistül Nehri’ne akması üzerine ise Vistül Nehri taştı. Varşova‘da nehirin su seviyesinde 600 santimetre artış meydana gelirken, nehirin geçtiği diğer kentlerde nehir kenarındaki pek çok plaj, piknik alanı ve dinlenme tesisi sular altında kaldı. Başkent Varşova’da ek önlem olarak nehir kenarına 260 bin kum torbası ile setler çekilirken, valilik ise nehir kenarındaki bulvarları geçici olarak vatandaşların kullanımına kapattı. Nehirin su seviyesindeki yüksekliğin önümüzdeki birkaç gün daha sürmesi bekleniyor.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir