Polonya’da üniversite kayıtları nasıl oluyor?

Polonya’da üniversite kayıtları nasıl oluyor?

Türkiye’de üniversite sınavlarının yaklaşmasıyla birlikte bize gelen sorular da hız kazandı. Peki, Polonya’da üniversite kayıt işlemleri nasıl oluyor? Biz nasıl yardımcı olabiliyoruz? Ne tarz sınavlar gerekiyor?

Kayıt meselesi hem üniversiteden üniversiteye hem de bölümden bölüme değişiklik gösterebiliyor. Polonya’da ilk ayrım, özel ve devlet olarak yapılıyor. Birçok ülkenin aksine Polonya’da devlet üniversiteleri ‘bir tık’ daha pahalı olur. Türkiye’den bizimle irtibata geçenler bu durumu tam tersi şekilde düşünüyor. Ama öyle değil. Çünkü çok daha uygun ücretlere özel üniversite bulmak mümkün.

Burada ‘genellikle‘ üniversiteler bölümlerine göre de ayrılabiliyor. Mesela bilgisayar alanında bölümleri olan üniversiteler, psikoloji alanında uzman olanlar, TIP üzerine kurulmuş olanlar, ekonomi ve finans üzerine eğitim verenler, sanat okulları gibi gibi gibi… Bazı üniversitelerde de 5-6 bölüm birlikte olur. Ama 30-40 fakültenin bir tek üniversite altında toplanması yine ‘genellikle’ çok zordur.

İlk karar vermeniz gereken mesele: üniversiteyi hangi dilde okuyacaksınız?

Bölüm meselesi çok önemli. Hangi fakülteye kayıt olacağınız ve o bölümü Polonya’da rahatlıkla okuyup okuyamayacağınız hayati önem taşıyor. Ama ne olursa olsun hangi dilde okuyacağınıza da hemen karar vermelisiniz. Birçok bölümün İngilizce okunabildiğini belirtelim. Ama bazı bölümler sadece Lehçe okunabiliyor. Bu konuya bi karar verip, ona göre de ‘ihtiyaç varsa’ hazırlık okuluna kayıt olmalısınız. Her üniversitede de hazırlık okulu bulamayabilirsiniz. Ama herhangi başka bir üniversitede dilinizi öğrenip sonrasında istediğiniz üniversiteye başvuru yapabilirsiniz. Yani illa ki hazırlığı okuduğunuz okulda lisans ya da yüksek lisans programına kayıt yaptırmak zorunda değilsiniz.

Hazırlık eğitimi alırken, okumak istediğiniz bölümle ilgili de araştırma yapma imkanı bulursunuz. Diyelim ki Psikoloji okumak istiyorsunuz. Türkiye’de sizi tek bir okula yönlendirecek de olabilirler. Ama Polonya’ya geldiğinizde İngilizce ya da Lehçe dillerini öğrenirken, üniversiteleri araştırma ve gidip görüşme imkanları da bulursunuz. Sonrasında da karar verdiğiniz okula başvuru yaparsınız.

Dil sonrasında kayıt işlemleri fakülteye göre değişiyor

Eğer güzel sanatlar, mimarlık, tiyatro/sinema ve konservatuar gibi bölümlere kayıt olmayı düşünüyorsanız, yetenek sınavlarından ve elemelerden geçmeniz gerekebilir. Diğer yandan mimarlık için özel üniversiteler kayıt kabul ediyor ama devlet okullarında genelde ayrı bir sınav da yapıyorlar. Bazı bölümler ve okullar da dil sertifikası ya da dili bildiğinize dair bir beyan (hazırlık okulu sertifikası, belgesi, ya da mülakattan başarılı bir sonuç gibi) olduğunda da kayıt edebiliyorlar. Ayrıca bazı okullar da uluslararası sertifikanız olmasa da kendileri de sınav yaparak kayıt edebiliyor. Yani büyük çoğunlukla mesele okulda bitiyor. Bir süre boyunca IELTS gibi sınavlar zorunluydu. Şimdi ise bazı okullar ısrarla istiyor. Ama bazıları da ya kendileri sınav yapıyor ya da mülakatta dili bildiğinizi görünce kayıt işlemlerini başlatabiliyorlar.

Hazırlık okulunu atlamak mantıklı mı?

Zaten eğer çok güzel şekilde anlıyor ve kendinizi de ifade edebiliyorsanız, tabi ki bölümden başlayın gitsin. Ama diğer yandan dersleri de gerçekten anlayabileceğinize inanmanız gerekiyor. ‘Benim aslında dilim iyi ama pratiğim yok’ diyerek psikoloji bölümüne kayıt olmak, gerçekten büyük bir hata olur.

Lehçe mi okumalıyız, İngilizce mi?

Bu konuda çokça kez yazıp çizmişizdir. Lehçe mi yoksa İngilizce mi okuyacağınıza sizin karar vermeniz gerekli. Tabi ki Lehçe bölümler çok daha ekonomik. Ancak bazı irtibatta olduğumuz üniversitelerde görüyoruz ki, bazen İngilizce bölümler de uygun olabiliyor. O yüzden önce bölüme karar verip, sonrasında hangi dil okunacağı mevzusunu düşünmelisiniz.

Peki kayıt işlemleri için kime danışalım?

Biz danışmanlık firması değiliz. Ancak elimizden geldiğince sizleri güvendiğimiz kişi ya da kurumlara yönlendirmeye çalışıyoruz. Polonyadan.com sizden beş kuruş da para almaz. Para-pul işlemlerini ve tüm kayıt bilgilerini de yönlendirdiğimiz kişilerle görüşürsünüz. Eğer Polonya’da üniversite okumak istiyorsanız (ister lisans ister yüksek lisans), bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Umarız Polonya’da üniversite meseleleriyle ilgili kısaca yaptığımız inceleme ve açıklamalar faydalı olmuştur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir