Konumuz İngilizce: Nasıl Öğreniriz? Nasıl geliştiririz?

Konumuz İngilizce: Nasıl Öğreniriz? Nasıl geliştiririz?

İngilizce öğrenmek bazılarımız için bir aşk olurken bazılarımıza hayatın en zor dönüm noktası gibi gelebilir. Peki bu dili nasıl öğreniriz? Nerede hata yapıyoruz? İngilizcemizi nasıl geliştiririz?

Polonya’ya geldiğimde İngilizce biliyordum. Ya da bildiğimi sanıyordum. Konuşuyordum elbette. Ancak tüm meselenin birkaç arkadaşla muhabbet olduğunu sanıyormuşum. Akademik yazılar hazırlama ya da yazılanları incelemenin ne anlama geldiğini burada öğrendim. ‘Polonya’da da İngilizce mi öğrenilir?‘ demeyin. Bugün size bu konudan bahsedeceğim. İngilizce’nin yeri ve zamanı yoktur. Tek mesele, sizin istemeniz ve tam anlamıyla aşk ile dile bağlanmanızdır.

Her ne kadar Polonya’da arkadaşlarımız İngilizce konuşuyor olsa da, 1-2 tanesi hariç hiçbiri ana dili İngilizce olan insanlar değildi. İşte bu sebeple de tam da dili toparlama evresinde yanlış öğrenilen telaffuzlar, terimler ya da vurgulamalar olabiliyor. Bu sorunu ise ana dili İngilizce olanlarla pratik yaparak atlatabilme fırsatı buldum. Başka türlü gerçekten mümkün değil.

Türkiye’den bizi takip ediyor da olabilirsiniz. Belki Polonya’ya ya da başka bir ülkeye İngilizce dilinde eğitim almaya gitmeyi düşünüyorsunuz. Hatta belki de planlarınızı da yaptınız ve yarın uçağınız var. Olur mu olur. Ama bu İngilizce meselesini gerçekten kafanıza takmalı ve çözmeden de bırakmamalısınız.

Eğer kaliteli bir hazırlık okuluna giderseniz, gayet güzel şekilde dil bilgisini de, konuşmayı da, yazmayı da, okumayı da öğrenirsiniz. Buraya kadar sorun yok. Ama tek mesele bunları öğrenmek değil, pratiğe dökebilmekte. Aksi halde TOEFL gibi dünyaca geçerli bir sınavdan iyi puan alıp da sokağa çıktığında konuşamayanlardan olabilirsiniz.

Olur da hazırlık okuluna kayıt olup İngilizce öğrenmek isterseniz, o konuda da yardımcı oluruz, problem değil. İletişim sayfamızdan bize bu konuda da yazabilirsiniz, Varşova’daki okula kayıt işlemlerinizi yaparız. Ama diğer yandan İngilizce hazırlık öğrencisi de olabilirsiniz, hazırlık okumak üzere gelecek de olabilirsiniz, ya da belki de bölüm öğrencisisiniz ve dilinizi daha da geliştirmek istiyor olabilirsiniz. Biz bu konularda bizimle iletişime geçenlere Konuşarak Öğren uygulamasını tavsiye ediyoruz. 2009 yılında İTÜ bünyesinde kurulduğu günden bu yana 24,000’den fazla öğrencinin, ana dili İngilizce olan eğitmenlerden ders alarak İngilize konuşmalarını sağlayan bu uygulama, sizin tam anlamıyla ihtiyacınız olan pratik sorununuzu çözmenize yardımcı oluyor. Ayrıca web sitesinde de denemeler ve pratiklerle size oldukça yardımcı olabilecek bir uygulama.

Dil uzmanlarının da çokça bahsettiği gibi bir dili öğrenmek için en iyi yol dinlemek ve konuşmaktır. Kişiden kişiye değişebilir de bu durum. Bazıları mesela yazmayı ve okumayı çok sever. Bunlar da inanılmaz değer katar İngilizcenize. Ama tüm bu öğrendiklerinizi mutlaka ana dili İngilizce olan eğitmenlerle pratik yapmanızda fayda var. Hem öz güveninizin arttığını hem de yaptığınız yanlışları düzeltmeye başladığınızı hissedeceksiniz.

İstanbul’da lise öğrencisiyken filmleri İngilizce izlemeye ve kitaplarımı da İngilizce dilinde seçmeye gayret ederdim. Polonya’ya geldiğimde o sebeple altyapım ve hazırlık sınıfımda başarılarım vardı. Ama o öz güvenin yerine gelmesi ve kabuğunuzdan kendinizi çıkarmanız için pratik şart. Bu pratiği dili çok iyi bilen Polonyalı ya da Fransızla da yapabilirsiniz. Ancak hiçbiri ana dili İngilizce olan eğitmenlerle yaptığınız pratik kadar etkili olamayacaktır. Bu gayet açık ve net.

Yurt dışı gezilerinin de en korkulu rüyalarından biri dil problemidir. Yerel diller olmasa da en azından İngilizce ile her sorununuzu çözebileceğinize inanırsınız. Çünkü öyledir. Gümrük polisinin ne dediğini anlamak, otel görevlisiyle anlaşmak, araç kiralayabilmek, belki iş görüşmesine gidebilmek ve en önemlisi de istediğiniz restorandan istediğinizi yiyebilme. Yani İngilizce’yi bir ders notu olarak diye düşünmektense, aslında hayatımızda inanılmaz biri yeri olduğuna inanmamız gerekir. Sonrasında da yine baştan beri altını çizdiğimiz gibi İngilizce’nin konuşarak öğrenildiğini unutmayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir