Kayıp Kehribar Odası Polonya’da Bulundu Mu?

Polonya medyası, Nazi askerlerinin İkinci Dünya Savaşı sırasında bir Rus sarayından çaldığı ve ‘dünyanın sekizinci harikası’ olarak anılan Kehribar Oda’ya götürebileceği düşünülen bir tünelin bulunduğunu bildirdi.

Polonya radyosu RMF FM’in haberine göre, Nazi askerlerinin 1941’de bir Rus sarayından söküp taşıdığı ve ‘dünyanın sekizinci harikası’ olarak anılan, fakat şimdiye kadar tüm çalışmalara rağmen bulunamayan Kehribar Oda’ya götürebileceği düşünülen bir tünel, ülkenin kuzeybatısındaki Mamerki yerleşiminde bulundu.

Polonyalı müze yetkilisi Bartlomiej Plebanczyk, “Aramalarda büyük bir ilerleme olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Profesyonel jeolojik radar kullanarak, yer altında tünelin olduğu bir yer saptadık. Yerinde yaptığımız kazı çalışmalarından sonra büyük bir olasılıkla savaş zamanından bu yana açılmamış olan bir kapağa rastladık” açıklamasında bulundu.

Habere göre tünelin ölçüleri henüz bilinmiyor. Bununla birlikte bulgular, tünel girişinin özellikle kalın bir toprak tabakasıyla örtüldüğüne işaret ediyor. Toprak kitlesinin dışında tünele ulaşmak için ayrıca üzerinde yetişen bir ağacın sökülmesi ve girişi kapatan 100 kilogramlık beton plakanın kaldırılması gerekiyor.Plebanczyk, tünelin tüm hukuki prosedürler tamamlandıktan sonra ayın sonuna doğru açılabileceğini aktardı.

RMF FM, aynı bölgede Kehribar Oda’yı arama çalışmalarının 2016-2017 döneminde de yapıldığını, fakat sonuca ulaşılmadığını, ancak şimdi başarıya ulaşma şanslarının çok daha fazla olduğunu bildirdi.

Kehribar Oda, 18. yüzyılda Alman ustaları tarafından Prusya Kralı 1. Friedrich (Büyük Friedrich) için yapılmış, ardından Rus Çarı 1. Petro’ya hediye edilmişti. Kaybolmadan önce Saint Petersburg’daki Çarlık konutlarından biri olan Tsarskoye Selo’daki Ekaterina Sarayı’nda bulunan Kehribar Oda, 1941’de Naziler tarafından sökülerek Königsberg’e (bugün Kaliningrad) taşınmış ve savaş sona ermeden önce kaybolmuştu.
Kehribar Oda, İkinci Dünya Savaşı döneminde yitirilen en değerli sanat eseri olarak kabul ediliyor. Bazı değerlendirmelere göre, 6 bin tondan fazla kehribar ve mücevher kullanılarak dekore edilen bu odanın değeri uzman hesaplamalarına göre 150 milyon dolar.
Kaynak: SputnikNewsPolonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir