Polonya’da yüksek lisansa nasıl kayıt oluruz?

Aranızda illa ki yurt dışında yüksek lisans yapmayı planlayan takipçilerimiz vardır. Peki Polonya’da yüksek lisansa nasıl kayıt oluruz? Kayıtlar devam ediyor mu?

Kayıt meselesi hem üniversiteden üniversiteye hem de bölümden bölüme değişiklik gösterebiliyor. Polonya’da ilk ayrım, özel ve devlet olarak yapılıyor. Birçok ülkenin aksine Polonya’da devlet üniversiteleri ‘bir tık’ daha pahalı olur. Türkiye’den bizimle irtibata geçenler bu durumu tam tersi şekilde düşünüyor. Ama öyle değil. Çünkü çok daha uygun ücretlere özel üniversite bulmak mümkün.

Hangi bölümde yüksek lisans yapacağınıza karar vermelisiniz. Polonya’nın güzel tarafı, İngilizce dilinde de eğitim alabiliyoruz. Bazı ülkelerde sadece ya da çoğunlukla yerel dillerde eğitimler verilir. Ancak Polonya öyle değil. Dünya’nın her yerinden bi öğrenci kitlesi vardır, burada.

Psikoloji, Bilgisayar Mühendisliği, Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Yönetim ve Finans gibi bölümler, özellikle yabancı öğrencilerin tercih ettiği hem lisans hem yüksek lisans bölümleridir.

Dil meselesi de önemli tabi ki. Ama merak etmenize gerek yok. İngilizce ya da Lehçe dillerinde hazırlık okulları da mevcut. Tabi ki her üniversitede hazırlık okulu bulunmasa da, genelde uluslararası öğrenci kabul eden üniversitelerde kayıt olmak ve dil öğrenmek mümkün.

Hazırlık okulunu bitirdiğiniz üniversitede lisans ya da yüksek lisansa devam etme zorunluluğunuz YOKTUR! Yani sonrasında karar değiştirirseniz, başka okullara da gidebiliyorsunuz. Diyelim ki bir üniversite buldunuz, gayet kaliteli eğitim verdiğini duydunuz, ama hazırlık okulu yok. O zaman dili başka bi okulda okuyup, öğrenip, sonra lisans ya da yüksek lisans için başvuru yapabilirsiniz. Ama mutlaka kayıt şartlarını iyice okuyun ve konuşun. Bazı üniversiteler sadece hazırlık okulu sertifikalarını kabul ederken, bazıları uluslararası sertifikalar isteyebiliyor. Bu da önemli bir bahis.

Peki kayıt işlemleri için kime danışalım?

Biz danışmanlık firması değiliz. Ancak elimizden geldiğince sizleri güvendiğimiz kişi ya da kurumlara yönlendirmeye çalışıyoruz. Polonyadan.com sizden beş kuruş da para almaz. Para-pul işlemlerini ve tüm kayıt bilgilerini de yönlendirdiğimiz kişilerle görüşürsünüz. Eğer Polonya’da üniversite okumak istiyorsanız (ister lisans ister yüksek lisans), bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir