Polonya’da yüksek lisansa nasıl kayıt oluruz?

Polonya’da yüksek lisansa nasıl kayıt oluruz?

Aranızda illa ki yurt dışında yüksek lisans yapmayı planlayan takipçilerimiz vardır. Peki Polonya’da yüksek lisansa nasıl kayıt oluruz? Kayıtlar devam ediyor mu?

Kayıt meselesi hem üniversiteden üniversiteye hem de bölümden bölüme değişiklik gösterebiliyor. Polonya’da ilk ayrım, özel ve devlet olarak yapılıyor. Birçok ülkenin aksine Polonya’da devlet üniversiteleri ‘bir tık’ daha pahalı olur. Türkiye’den bizimle irtibata geçenler bu durumu tam tersi şekilde düşünüyor. Ama öyle değil. Çünkü çok daha uygun ücretlere özel üniversite bulmak mümkün.

Hangi bölümde yüksek lisans yapacağınıza karar vermelisiniz. Polonya’nın güzel tarafı, İngilizce dilinde de eğitim alabiliyoruz. Bazı ülkelerde sadece ya da çoğunlukla yerel dillerde eğitimler verilir. Ancak Polonya öyle değil. Dünya’nın her yerinden bi öğrenci kitlesi vardır, burada.

Psikoloji, Bilgisayar Mühendisliği, Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Yönetim ve Finans gibi bölümler, özellikle yabancı öğrencilerin tercih ettiği hem lisans hem yüksek lisans bölümleridir.

Dil meselesi de önemli tabi ki. Ama merak etmenize gerek yok. İngilizce ya da Lehçe dillerinde hazırlık okulları da mevcut. Tabi ki her üniversitede hazırlık okulu bulunmasa da, genelde uluslararası öğrenci kabul eden üniversitelerde kayıt olmak ve dil öğrenmek mümkün.

Hazırlık okulunu bitirdiğiniz üniversitede lisans ya da yüksek lisansa devam etme zorunluluğunuz YOKTUR! Yani sonrasında karar değiştirirseniz, başka okullara da gidebiliyorsunuz. Diyelim ki bir üniversite buldunuz, gayet kaliteli eğitim verdiğini duydunuz, ama hazırlık okulu yok. O zaman dili başka bi okulda okuyup, öğrenip, sonra lisans ya da yüksek lisans için başvuru yapabilirsiniz. Ama mutlaka kayıt şartlarını iyice okuyun ve konuşun. Bazı üniversiteler sadece hazırlık okulu sertifikalarını kabul ederken, bazıları uluslararası sertifikalar isteyebiliyor. Bu da önemli bir bahis.

Peki kayıt işlemleri için kime danışalım?

Biz danışmanlık firması değiliz. Ancak elimizden geldiğince sizleri güvendiğimiz kişi ya da kurumlara yönlendirmeye çalışıyoruz. Polonyadan.com sizden beş kuruş da para almaz. Para-pul işlemlerini ve tüm kayıt bilgilerini de yönlendirdiğimiz kişilerle görüşürsünüz. Eğer Polonya’da üniversite okumak istiyorsanız (ister lisans ister yüksek lisans), bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir