İçeriğe geç

Polonya’da hem çalışıp hem okuyabilir miyim?

Her hafta sayısızca aldığımız sorulardan biriyle daha karşınızdayız. Polonya’da eğitim alırken aynı zamanda çalışabilir miyiz? Şartlar nasıl? Öğrenciler kolayca iş bulabiliyor mu?

İster lisans ister yüksek lisans eğitimi olsun, geldiğinizde bi işte-güçte çalışmak isteyebilirsiniz. Elimizden geldiğince biraz gerçekçi bir yazıyla konuyu sizlere aktarmak istedik.

Polonya’da ‘TAM ZAMANLI’ eğitim gören öğrenciler, aynı zamanda çalışma hakkına da sahip oluyorlar. Ayrıca yaz tatillerinde de çalışma hakkınız olabiliyor.

Yine bildiğimiz ve araştırdığımız kadarıyla, hafta sonu eğitim alanlar için maalesef böyle bir şans bulunmuyor. Ayrıca hafta sonu (niestacjonarny) olarak okuyup mezun olduğunuzda, ‘çalışma izninden muaf olmak‘ mevzusuna da dahil olamıyorsunuz. Mezun olunca otomatik olarak çalışma izniniz olsun istiyorsanız, hafta içi yani FULL-TIME okumanız gerekiyor.

<

Öğrencilerin çalışma durumları, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora’larda geçerli. Ancak hazırlık okulları konusunda bişey söylemek çok yanlış olur. Bazı forumlar vizesi uygunsa hazırlık öğrencileri de çalışabilir diyor. Ancak bizim bildiğimiz çalışamıyorlar. Ayrıca bazı firmalar not dökümlerini isteyebiliyor.

Öğrenci olarak iş bulmak kolay mı?

Bırakın öğrenci olmayı, mezun olarak da iş bulmak pek de kolay değil. Ama yine de tanıdığımız onlarca öğrenci ve yeni mezun var, bi şekilde işler-güçler buluyorlar. Mezun olunca, özellikle hafta içi bi bölümden mezun olunca, şirketler için daha rahat oluyor. Öğrenciliğin en kötü özelliği de okula gitmeniz gerekiyor 🙂 O yüzden biraz ‘flexible’ işler bulmanız gerekiyor. Sabah git akşam gel işler, maalesef uymuyor. Genelde öğrenciler ya garsonluk ya da taksicilik (Uber vb.) yapıyor. Mezun olduğunuzda ‘eğer hafta içi okuyarak’ bitirdiyseniz, ve o sırada dil konusu da ‘hallettiyseniz’, iş bulma süreciniz bir tık daha sağlıklı geçebilir. Bir de öğrenci olarak çalışmak istediğinizde bazı firmalar özellikle oturum kartını görmek isteyebiliyor. Sadece öğrenci vizesiyle de çalışanlar var, yok değil. Ama bazı firmalar kart yoksa izin yok gibi anlıyor (ki böyle bişey pek de doğru değil).

Çokça öğrenci restoranlarda ve kafelerde çalışmayı tercih ediyor. Bunun en büyük sebebi de, okul saatlerinin işyerleriyle uymaması. Eğer saatlerin ve mekanının önemli olmadığı işler yapıyorsanız (bilişim, sanat ya da fotoğraf/video gibi), bu konuda bi tık daha rahat olabilirsiniz diye düşünüyoruz.

Ayrıca Polonya’da üniversite kayıtlarının devam ettiğini de ekleyelim. İrtibat: İLETİŞİM

UYARI: YAZILARIMIZ YASAL DANIŞMAN NİTELİĞİNDE DEĞİLDİR.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir