Polonya’da hem çalışıp hem okuyabilir miyim?

Her hafta sayısızca aldığımız sorulardan biriyle daha karşınızdayız. Polonya’da eğitim alırken aynı zamanda çalışabilir miyiz? Şartlar nasıl? Öğrenciler kolayca iş bulabiliyor mu?

İster lisans ister yüksek lisans eğitimi olsun, geldiğinizde bi işte-güçte çalışmak isteyebilirsiniz. Elimizden geldiğince biraz gerçekçi bir yazıyla konuyu sizlere aktarmak istedik.

Polonya’da ‘TAM ZAMANLI’ eğitim gören öğrenciler, aynı zamanda çalışma hakkına da sahip oluyorlar. Ayrıca yaz tatillerinde de çalışma hakkınız olabiliyor.

Yine bildiğimiz ve araştırdığımız kadarıyla, hafta sonu eğitim alanlar için maalesef böyle bir şans bulunmuyor. Ayrıca hafta sonu (niestacjonarny) olarak okuyup mezun olduğunuzda, ‘çalışma izninden muaf olmak‘ mevzusuna da dahil olamıyorsunuz. Mezun olunca otomatik olarak çalışma izniniz olsun istiyorsanız, hafta içi yani FULL-TIME okumanız gerekiyor.

Öğrencilerin çalışma durumları, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora’larda geçerli. Ancak hazırlık okulları konusunda bişey söylemek çok yanlış olur. Bazı forumlar vizesi uygunsa hazırlık öğrencileri de çalışabilir diyor. Ancak bizim bildiğimiz çalışamıyorlar. Ayrıca bazı firmalar not dökümlerini isteyebiliyor.

Öğrenci olarak iş bulmak kolay mı?

Bırakın öğrenci olmayı, mezun olarak da iş bulmak pek de kolay değil. Ama yine de tanıdığımız onlarca öğrenci ve yeni mezun var, bi şekilde işler-güçler buluyorlar. Mezun olunca, özellikle hafta içi bi bölümden mezun olunca, şirketler için daha rahat oluyor. Öğrenciliğin en kötü özelliği de okula gitmeniz gerekiyor 🙂 O yüzden biraz ‘flexible’ işler bulmanız gerekiyor. Sabah git akşam gel işler, maalesef uymuyor. Genelde öğrenciler ya garsonluk ya da taksicilik (Uber vb.) yapıyor. Mezun olduğunuzda ‘eğer hafta içi okuyarak’ bitirdiyseniz, ve o sırada dil konusu da ‘hallettiyseniz’, iş bulma süreciniz bir tık daha sağlıklı geçebilir. Bir de öğrenci olarak çalışmak istediğinizde bazı firmalar özellikle oturum kartını görmek isteyebiliyor. Sadece öğrenci vizesiyle de çalışanlar var, yok değil. Ama bazı firmalar kart yoksa izin yok gibi anlıyor (ki böyle bişey pek de doğru değil).

Çokça öğrenci restoranlarda ve kafelerde çalışmayı tercih ediyor. Bunun en büyük sebebi de, okul saatlerinin işyerleriyle uymaması. Eğer saatlerin ve mekanının önemli olmadığı işler yapıyorsanız (bilişim, sanat ya da fotoğraf/video gibi), bu konuda bi tık daha rahat olabilirsiniz diye düşünüyoruz.

Ayrıca Polonya’da üniversite kayıtlarının devam ettiğini de ekleyelim. İrtibat: İLETİŞİM

UYARI: YAZILARIMIZ YASAL DANIŞMAN NİTELİĞİNDE DEĞİLDİR.

 Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir