Bankalar arası en büyük altın transferlerinden biri gerçekleşti: 100 ton

Geçtiğimiz birkaç ay içerisinde toplam 100 ton ağırlığında 8 bin altın külçesi gizlice Londra’daki İngiltere Merkez Bankası’ndan Polonya Merkez Bankası’na taşındı.

Tarihte bankalar arası en büyük altın transferlerinden biri olan bu işlem büyük titizlik ve güvenlik önlemleri altında sekiz defada gerçekleşti. Son derece kısa sürede yapılan bu işlemin hızını anlamak için bir karşılaştırma yapmak yeterli: Alman Bundesbank’ın New York ve Paris’ten 674 ton altını getirmesi tam 5 yıl sürmüştü.

Son teslimat cuma gecesi gerçekleşti

Altın külçelerinin sekizinci ve son teslimatı 22 Kasım Cuma günü gerçekleşti. Dört adet yüksek teknolojili G4S zırhlı kamyon kendilerine son anda bildirilen Londra’nın kuzeybatısındaki gizli bir mekana gitti ve buradan polis eskortları ve helikopter takibi ile yola çıktı.

Londra havaalanına giden kamyonlar burada 20 adet külçe altın dolu tahta sandığı, içi tamamen boşaltılmış bir Boeing 737 uçağına yükledi. Sandıklar güçlü halatlar ile uçağın içinde zemine sabitlendi. Boeing uçağını yolculuğu sırasında askeri savaş jetlerinin de takip etmiş olabileceği düşünülüyor.

Toplam 4,7 milyar dolar değerinde altın

Gecenin bir yarısı gerçekleşen bu transfer sonucunda toplam 4,7 milyar dolar değerinde altın Polonya Merkez Bankası’na ulaştırıldı (Narodowy Bank Polski). Yola çıkmadan önce İngiltere’de dikkatle sayılan külçeler varış noktasında bir kez daha tek tek sayıldı.

Polonya’da da benzer seviyede önlemler alındı ve altınlar sağ salim hedefine ulaştı. Transfer tamamlandıktan sonra açıklama yapan yetkililer herşeye karşı hazırlık ve plan yapıldığını belirtiyor.

12,5 kg ağırılığında olan saf altın külçelerinin hepsinin üzerinde özel seri numarası ve hangi rafineride üretildiklerini gösteren damgalar bulunuyor. Bu şekilde külçelerin yola çıkan külçelerle aynı olup olmadığı da kontrol edildi.

Polonya’nın altınları neden İngiltere’deydi?

İkinci Dünya Savaşı başladıktan kısa bir süre sonra Polonya tüm altın rezervlerini ülke dışına çıkarmaya karar verdi. 4 Eylül 1939 günü birçok senet ve yüklü miktarda nakit para ile birlikte 80 ton ağırlığında altın Romanya, Türkiye ve Afrika üzerinden Fransa’ya ve New York’a ulaştırıldı. 1943 yılında Polonya hazinesi üç merkez bankasında tutulmak üzere paylaştırıldı: Ottawa’daki Kanada Merkez Bankası, New York’taki Amerikan Merkez Bankası ve Londra’daki İngiltere Merkez Bankası.

Neden şimdi?

2019 yılının başında Polonya Merkez Bankası günümüzde İngiltere’de 100 tonu bulan altınını hazinesine katarak kendi fiziki rezervini 228,6 tona yükselteceğini duyurdu. Bu hamlenin Brexit ile ilişkili olup olmadığı bilinmiyor ancak Polonya ve İngiltere’de spekülatif tartışmalar devam ediyor.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir