Komşudan: Ukrayna, Polonya’dan süt alacak!

Ukrayna Toptan Süt Satış Birliği Proje Müdürü Olena Zupinas tarafından Süt İşleme Konferansı’nda söylendiğine göre çiğ süt kıtlığı nedeniyle, bazı yerli işleme tesisleri komşu Polonya’dan çiğ süt ithal etmeyi planlıyor.

Bu işlem de Ukrayna endüstrisinin sistematik problemini çözmeyecek. Birkaç bin ton getirecek, bu arada açık 1 milyon tondan fazla. Böylece, Ukrayna tarihinde ilk defa, üretim 10 milyon tonun altında olacak. Yıllık süt üretiminin, geçen yıla göre % 3.8 düşüşle 9.7 milyon ton olacağı tahmin ediliyor. Bunun ana nedeni, son 20 yılda endüstriyel sektördeki inek sayısındaki en büyük düşüşün gerçekleşmesi oldu. Bu durumun nedenlerinden biri de “turbo hızında” arazi devirlerinin başlamasıdır. 2016 yılında özel KDV rejiminin iptal edilmesinden sonra, devlet hayvancılık endüstrisi için çiftçilerin gelişmesini sağlayacak etkili bir destek programı geliştirmedi.” denildi.

Zuipinas’a göre, ülkedeki sığır sayısındaki azalmayı durdurmak ve endüstrinin gelişimini teşvik etmek için çiftçilerin şeffaf arazi kuralları ve uzun vadede istikrarlı destek almaları son derece önemlidir.

2013’ten bu yana sığır sayısında % 21, yani yaklaşık 600 bin baş azaldığı hatırlatılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir