Teknoloji ve kültür ile yeniden doğan maden kenti Katowice

Polonya’da 18’nci yüzyıldan kalma bir köyün endüstriyel santrale dönüştüğü Katowice daha temiz, yeşil, sürdürülebilir bir çalışma ve yaşam tarzı geliştirmeyi hedefliyor. Bölgede yer alan eski kömür madeni bir kültür merkezi haline getirilmiş.

Kentsel dönüşümün merkezinde ise Silezya Müzesi yer alıyor. Yeraltındaki gösteri ve toplantı salonları ile birlikte müze, yaklaşık iki futbol sahası büyüklüğünde. Burada maden işçilerinin eserleri dahil olmak üzere, Polonya’nın sanat ve tarihine dair pek çok sergi düzenleniyor.

Müze her sene yaklaşık 250 bin insan tarafından ziyaret ediliyor. Eski kömür madenine yeni bir hayat veren Bytom Tiyatrosu, madenin şapel ve ofislerinin bulunduğu kısımda yer alıyor. Sahne eskiden hayatını kaybeden madencilerin yasını tutmak için mihrap olarak kullanılıyordu.

Geçmiş ile geleceğin buluşması

Madenin yanında yer alan yüzyıllık Nikiszowiec bölgesi ise yeni nesillere ulaşırken toplumsal dokuyu koruyor. Şehir planlayıcıları, geçmiş ile geleceği bir araya getirmeye çalışıyor. Mimar ve küratör Henryk Mercik, bölgenin çok revaçta olduğunu, turistlerin yanı sıra burada yaşamak isteyen yeni genç insanlarla karşılaştıklarını belirtiyor.

Faaliyetine devam eden Wieszowiec madeni yakınında vasıflı işgücünü yeniden eğitmek ve yenilenebilir enerji ile çalışan Euro-Centerum’da yapıldığı gibi yeni teknolojiler kullanmak yeni iş fırsatları sağlıyor.

Teknoloji ve sanat ile yeniden doğan kent

Geçtiğimiz sene iklim görüşmelerinin gerçekleştirildiği Katoviçe, 2022’de Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Kentsel Forumu’na ev sahipliği yapacak. Teknoloji ve kültür, Katowice’nin yeniden doğuşunun ardındaki iki büyük güç. Polonya Çevre Bakan Yardımcısı Michał Kurtyka, Katoviçe hakkında “Eski maden bölgesinde bir kültür merkezi kurduk. Operamız, kongre sarayımız ve bu bölgenin tarihini açıklayan bir müzemiz var.” şeklinde konuşuyor. Kurtyka aynı zamanda bölgede otomotiv sektöründe çalışan insanların sayısının madencilikte çalışanları geçtiğini ve şirketlerin nano teknolojilere yatırım yaptıklarına değiniyor.

Kaynak: EuroNews

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir