[DÜZELTME-TEKZİP] Yeşil ve Gri Pasaport Sahiplerinin Avrupa’ya Girişleri

GÜNCELLEME-TEKZİP:

10 ARALIK 2019’DA YAYINLAMIŞ OLDUĞUMUZ BU HABERİN GERÇEK DIŞI OLDUĞUNU DIŞ İŞLERİ BAKANLIĞI TEYİT ETMİŞ OLUP, AJANSLARIMIZDAN GELDİĞİ SIRADA BU HABERİ GERÇEK DIŞI BİLGİ OLDUĞUNU BİLMEDEN YAYINLAMIŞ OLDUK. YAPTIĞIMIZ YANLIŞ YÖNLENDİRME İÇİN SİZ DEĞERLİ OKUYUCULARIMIZDAN ÖZÜR DİLİYORUZ. 

SONRASINDA TEYİT.ORG SİTESİNDE DE İNCELENEN VE GERÇEK DIŞI OLDUĞU İSPATLANAN BU HABERLE İLGİLİ AVRUPA PARLEMENTOSU BASIN BİRİMİ DE AÇIKLAMA YAPTI. 

KONUYLA İLGİLİ BİR DEĞİŞİKLİK OLMASI HALİNDE, GÜNCELLEMELERİ POLONYADAN.COM SAYFALARINDA PAYLAŞMAYA GAYRET EDECEĞİZ. ŞİMDİLİK BÖYLE BİR DEĞİŞİKLİKTEN TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLARININ ETKİLENMEYECEĞİ BİLGİSİNİ T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN YAPTIĞI AÇIKLAMAYA DAYANARAK SİZLERLE PAYLAŞIYORUZ.

Kaynaklar: 

T.C. Dışişleri Bakanlığı: http://www.mfa.gov.tr/sc_-75_-hizmet-ve-hususi-pasaportlar-hk-sc.tr.mfa

Teyit.org: https://teyit.org/yesil-ve-gri-pasaport-sahiplerinin-vizesiz-seyahat-etme-hakkina-2021-itibariyle-kisitlama-getirildigi-iddiasi/

–*–

Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat etme özgürlüğüne sahip vatandaşlar için alınan yeni karar gereğince, vizesiz seyahat etme kısıtlaması getirilmiş olup, Avrupa seyahati için vizeden muaf tutulan kişilerin de seyahatleri öncesinde ilgili ülkeye giriş izni almaları gerekli olacak.

Vizesiz seyahat hakları alınan karar gereğince kısıtlanırken, Avrupa Parlemento’sunun duyurusuna göre; 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle Avrupa Ülkeleri’nden birine seyahat etmek isteyen Yeşil ve Gri Pasaport sahibi Türk vatandaşlarının seyahatleri öncesinde ETIAS Sistemi üzerinden kayıt yaptırmaları zorunlu tutulacak.

2018 yılında bu konudan bahsetmiş ve ‘acaba vize mi geliyor’ demiştik. Vize olmasa da online olarak kayıt olunması gereken bir sisteme geçiliyor. Eskisi gibi pasaportu alıp hemen Şengen’e giriş mümkün olmayacak yani.
Yolcuların giriş izni alabilmek için belirli bir miktar harç bedeli ödemesi gerekiyor

Yapılan kayıt işlemi sırasında, yolcuların giriş izni alabilmek için belirli bir miktar harç bedeli ödemeleri gerektiği açıklandı. 7 (yedi) Euro gibi bir harç ücreti olduğu da yapılan açıklamalar arasında.  18 yaş altı ve 70 yaş üzeri yolcular, ilgili harç bedelinden muaf tutulacak. Bu uygulama ile Yeşil ve Gri Pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize muafiyet hakları saklı tutulup, yalnızca Avrupa’ya giriş esnasında seyahat izni almaları sağlanacak.

Vize muafiyet prosedürleri ve vizesiz konaklama gün sayısı ile ilgili güncel bir bilgi paylaşılmadı. Detaylar gelecektir zamanla.

Avrupa’ya Girişlerde Seyahat Belgesine Niçin Gerek Duyuldu?

Yeni yürürlüğe giren yasanın öncelikli amacının güvenlik olduğunu beyan eden Avrupa Parlementosu;

Sınır kontrolünün sağlanması,

Salgın tehlikesi,

Yasadışı göç,

Güvenlik tehditi ve kendi ülke vatandaşlarının korunması gibi önemli hususların kontrol altında tutulması adına bu kararın alındığını bildirildi.

Avrupa’ya Giriş İzni (Seyahat Belgesi) Hangi Durumlarda Reddedilir?

Yeşil ve Gri Pasaporta sahip Türk vatandaşlarının Avrupa’ya Giriş İzni başvurusunda bulunması, 2020 tarihi itibari ile geçerli olacaktır. Ancak her başvuru sahibi yolcunun sunmuş olduğu evraklar koşulsuz kabul edilmeyecek, ön kontrolden geçecek.

Herhangi bir göç durumu ya da güvenlik tehditi unsuru ile karşılaşılması halinde başvurular geri çevrilip, Avrupa’ya Giriş İzni başvuruları reddedilecek.

Seyahat İzni Ne Kadar Geçerli Olacak?

Avrupa’ya seyahat etmek isteyen Yeşil ve Gri Pasaport Sahibi Türk vatandaşlarına verilen giriş izni süresi, yeni alınan karara bağlı olarak 3 yıl geçerliliğini koruyacak.

Haber Kaynağı: https://www.ntv.com.tr/seyahat/yesil-ve-gri-pasaport-sahipleri-avrupaya-gitmeden-once-kayit-olacak-7-euro,LB1It4qPUE2diZ9NZ8wm6A
Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

One Comment on “[DÜZELTME-TEKZİP] Yeşil ve Gri Pasaport Sahiplerinin Avrupa’ya Girişleri”

  1. ETIAS web sitesinde `Sistem 2021 yılında faaliyete geçene kadar ` ibaresi var. Ayrıca Türkiye nin ismi ilgili listede henüz yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir