Çevrimiçi Aktivitelerinizi Kimler İzliyor?

Çevrimiçi giriş yaptığınız her web sitenin, ne zaman alışveriş yaptığınızın, ne zaman tatile gitmeyi planladığınızın; kısacası çevrimiçi davranışlarınızın takip edildiğini biliyor musunuz? Genel olarak size daha kişisel reklamlar göstermek amacıyla yapılan bu çevrimiçi takip sırasında elde edilen kişisel verileriniz çalınırsa ne olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Tarayıcınız Üzerinden Takibi Durdurun

Tarayıcınız üzerinden takibi durdurmak için öncelikle web siteler ile olan veri paketi alışverişinizi güvenli hale getirebilirsiniz. Safari VPNveya Chrome VPN kullanarak tarayıcınız üzerinden gerçekleştirdiğiniz çevrimiçi iletişimi şifreleyebilir ve bunu yaparken fiziki konumunuzu gizleyebilirsiniz. 

Tarayıcınız sizin hakkınızda ne biliyor? Fiziki konumunuzu, kullandığınız bilgisayarın işletim sistemini, tarayıcınızı, tarayıcı eklentilerinizi, internet indirme hızınızı, cihazınızın sabit sürücüsünün modelini, hangi sosyal medya hesaplarınızın oturumunun açık olduğunu biliyor. Giriş yaptığınız web sitelerin isterlerse bağlandığınız ağdaki diğer cihazları tarayabileceğini de biliyor muydunuz?

Tarayıcınız Safari, Chrome, Firefox veya farklı bir tarayıcı olabilir. Tarayıcınızın gerçek konumunuzu paylaşmasını engellemek için VPN kullanabilirsiniz. Tarayıcınızda VPN kullandığınızda sanal olarak farklı bir konumdan internete bağlandığınız için IP adresiniz değişir. IP adresiniz değiştiği için gerçek konumunuz gizlenir. Bağlantınız şifrelendiği için web siteler ile güvenli bir şekilde iletişim kurarsınız. 

Google Takipte

Google’ın çevrimiçi her aktivitenizi takip ettiğini biliyor musunuz? Google sadece çevrimiçi giriş yaptığınız web siteleri kaydetmekle kalmıyor anlık konumunuzu da kaydediyor. Kullandığınız bilgisayar veya benzeri bir cihazın donanımsal özellikleri, Youtube aktiviteleriniz, satın alma alışkanlıklarınız, konum geçmişiniz Google tarafından kaydediliyor. Google her ne kadar bu veri ve bilgileri gösterdiği çevrimiçi reklamları kişiselleştirmek amacıyla kullandığını belirtse de üçüncü bir partinin bir sonraki alışverişinizde ne almak isteyeceğinizi bilmesi sizce biraz tehlikeli bir durum değil mi? 

Google bir anda politikalarını değiştirip biz kullanıcılarını politik amaçlarla manipüle etmeye çalışırsa ne gibi sonuçlar ile karşılaşacağımızı hiç düşündünüz mü?

Çevrimiçi Manipülasyon

2018 yılında ortaya çıkan Facebook skandalında Cambridge Analytica adlı firmanın Facebook üzerinde oluşturduğu binlerce içerik ve görsel ile Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen seçimlerde şu an ABD Başkanı olan Donald Trump’ın oylarının düşük olduğu eyaletlerde oylarını arttırdığını biliyor musunuz?

Çevrimiçi reklamlar veya okuduğunuz bir makale veya incelediğiniz bir görsel üzerinden manipüle edilmeyeceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kişisel verilerinizi korumaz ve gizlemeye çalışmazsanız çevrimiçi manipülasyona uğrayabilirsiniz. 

Bir siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN, çevrimiçi gizliliğiniz ve güvenliğiniz için bazı uygulamalar öneriyor:

Telegram Messenger: Çevrimiçi mesajlaşma için uçtan uca şifreleme ve gizlilik arıyorsanız Telegram Messenger’ı kullanabilirsiniz. 

DuckDuckGo: Google yaptığınız her aramayı kaydediyor. Peki, yaptığınız aramaları kaydetmeyen ve kişisel veri ve bilgilerinizin peşinde olmayan bir arama motoru var mı? DuckDuckGo! DuckDuckGo, cihazınızın IP adresini veya tarayıcı bilgileriniz gibi kişisel verileri kaydetmiyor. 

ProtonMail: E-posta hizmeti için Gmail mi kullanıyorsunuz? Gmail hesabınız açıkken her aktivitenizin kaydediliğini artık biliyorsunuz. Kişisel veri ve bilgilerinizin kaydedilmesini istemiyorsanız ProtonMail kullanabilirsiniz. 

LastPass: Çevrimiçi hesaplarınızın şifrelerini nerede saklıyorsunuz? İşyerinde bir hesabın şifresini paylaşmanız gerektiğinde düz metin şeklinde mi paylaşıyorsunuz? LastPass üzerinde hem bütün şifrelerinizi saklayabilir hem de dilediğiniz şifreyi yine ‘’şifreli’’ bir şekilde başka bir LastPass üyesiyle paylaşabilirsiniz. Düz metin olarak kağıt üstünde veya çevrimiçi şifre paylaşmaya LastPass ile son verebilirsiniz. 

Bouncer: Akıllı telefonunuzdaki özellikle ücretsiz olan uygulamaların hakkınızda veri topladığını biliyor musunuz? Sizin için uygulama izinlerini kontrol eden bir uygulama olsa harika olmaz mıydı? Bouncer aslında tam da bunu yapıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir