Tatil Başladı! Hangi Günler, Nereler Kapalı?

Her yıl Noel Bayramı sebebiyle, Aralık ayının sonuna doğru Resmi-Dini tatillerimiz vardır.  Okulların yanı sıra bu süre zarfında bazı günlerde çalışanlara da tatil var. Peki hangi günler Resmi tatil?

Okulların büyük bir kısmı bu yıl 20 Aralık itibariyle tatile başladı.  İşyerleri ve devlet kurumları ise bazı günlerde tatil yapıyor. Marketler de öyle. Sadece bazı marketler için istisnalar var.

25 ve 26 Aralık 2019 tarihlerinde Tesco, Auchan, Carrefour gibi büyük marketler dahil, heryer kapalı olacak. Daha sonra 27 Aralık’ta yine çalışmaya başlayacaklar. Dini ve Milli tatil olmasından dolayı 24 Aralık önemli gün aslında. Noel yemeği bugün yeniyor. Ancak 24 Aralık günü öğlen saatine kadar birçok market açık oluyor. Son 10 gündür tüm mağazalarda inanılmaz kuyruklara-kalabalığa şahit olmuşsunuzdur. Artık 25 aralık itibariyle bir sakinlik sezilecek. Sadece yeni yıl hediyesi almak isteyenler yine 27 Aralık itibariyle AVM’lerin yolunu tutabilirler.

Sonrasında 31 Aralık’ta marketler akşama kadar açıktır. Ancak erken kapatırlar. Bazı marketler akşam 19:00’a kadar açık olacak, bazıları ise öğleden sonra kapanacaktır. Yılbaşı için hazırlık var tabi ki. 1 Ocak 2020 tarihinde ise yine Resmi tatilimiz var. Lakin hemen 2 Ocak 2020’de ofisler çalışmaya başlar.

Resmi tatillerde ne marketler ne de devlet ofisleri çalışır. Tüm Polonya sessiz bir şekilde tatil yapar. Sadece küçük yerel marketler ya da Żabka gibi işletmeler dükkanlarını açabiliyorlar. Bazı küçük ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz marketlerin kısa süreliğine açıp kapattığına şahit olabilirsiniz. Ancak bu duruma güvenmeyip, yine de öncesinde 1-2 günlük alışverişinizi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Restoranlar? Cafeler?
Her mekanın kendine özgü politikası olabiliyor. Merkezi yerlerdeki restoran ve kafeteryalar genel itibariyle açıktır. Ancak saatleri kesinlikle kontrol etmelisiniz. Bazı restoranlar bayram boyu kapalı kalmayı tercih ederken, bazıları hiç kapılarını kapatmayabiliyor.

Barlar ve Gece Kulüpleri?
Genel itibariyle açık olurlar. Ancak gideceğiniz mekana göre saatlerini kontrol etmeye gayret etmelisiniz.

Sinemalar Açık!
Gitmeden önce tabi ki bir kontrol edin. Ancak bizim araştırdığımız kadarıyla, sinemalar 13:00 ile 22.00 arası açık olacak, tatil günleri dahil. Dışarıda vakit geçirmek için güzel bir tercih olabilir.

Resmi işlemler epey yavaş işler
Noel haftası boyunca (sadece bayram günleri değil, tüm hafta boyunca), tam anlamıyla tatil havası vardır. Hem ofislerde hem de resmi dairelerde çoğu personel yıllık izin kullanabiliyor. O sebeple de eğer resmi dairelerle bir işiniz var ise, mutlaka bu sıralar pek işinizin yürüyemeyeceğini bilmeniz gerekiyor.

Uzun lafın kısası…
24 Aralık’ta yarım gün açık olacak marketler, 25-26 Aralık’ta kapalı. Ayrıca 1 Ocak 2020’de de kapalı olacaklar. Küçük marketlerden ara sıra açacak olan olsa da, genel itibariyle, resmi tatil. Büyük alışveriş merkezleri de, aynı şekilde bir politika izleyecek. Restoran ve kafeteryalar meselesine de yukarıda değindiğimiz gibi teyit ederek gitmelisiniz.

Polonyalı yakınlarımızın ve okuyucularımızın Noel Bayramını kutluyor, içtenlikle hayatlarında güzellikler diliyoruz.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir