Uçakta kurallara uymayanlar için cezalar artırıldı!

Havacılık dünyasında uymamız gereken öyle kurallar var ki, ihlali halinde ciddi cezalarla karşılaşabilirsiniz. İşte o cezalara zam geliyor!

Geçtiğimiz günlerde bir yolcunun uçak içerisinde sigara içmesi sosyal medyaya bomba gibi düşmüştü. Bu olay tazeliğini korurken Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından kesilen idari para cezaları önümüzdeki yıl artıyor.

Resmi Gazete’de yer alan tebliğ kapsamında yeniden değerleme oranı 2020 yılı için yüzde 22.58 olarak belirlendi.

Uçakta kurallara uymayanlar için cezalar artırıldı

Üç yılda gecikme nedeniyle 13, aşırı alkol nedeniyle 49, koltuğunu beğenmediği için 17 ve uçak tuvaletinde sigara içtiği için 382 yolcu için rapor tutulduğu tespit edildi. Uçaklarda sigara içmenin yasak olduğu yıllardır dile getirilmesine rağmen halen en yüksek ihlalin sigara ile yaşanması oldukça üzücü. Öyle değil mi?

– Hava araçlarına lazer tutmak, uçak haberleşmesine müdahale etmek veya benzer ihlallerde bulunmak > 14163 TL’den 17161 TL’ye

– Uçak içerisinde duman çıkartan cihaz ve mamulleri kullanmak, izinsiz lazer ve/veya hava fişek gösterisi gerçekleştirmek > 2124 TL’den 2603 TL’ye

– Güvenlik kontrol noktalarında personele engel olmak, üst taramasını reddetmek vs. > 2832 TL’den 3471 TL’ye

– Uyarılara rağmen elektronik cihazlarını ve baş üstü dolabını kapatmayan, emniyet kemerini bağlamayan, yerine oturmayan, yolcularla ve kabin ekibiyle tartışan / hakaret eden / sözle tacizde bulunan, kabin ekibinin görev yapmasını güç kullanarak engel olan, kabin ekibinin talimatlarını yerine getirmeyenlere verilen 2124 TL’lik ceza 2603 TL’ye yükselecek.

Uçakta kurallara uymayanlar için belirlenen bu cezalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yeterli mi?

Kaynak: Shiftdelete.net

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir