Polonya böyle kış görmedi!

Polonya deyince aklınıza ne geliyor? Özellikle hava durumu ve iklimi üzerine konuşacak olsak, neler düşünürsünüz? Tüm bildiklerinizi unutturacak bir kış yaşıyoruz.

Yağmur, yağış, fırtına ya da şiddetli tehlikeli havalar yaşadığımız doğru. Geçtiğimiz günlerde 55bin evin elektriksiz kaldığı falan da doğru. Bizim çevrede (Varşova merkez tarafı) çok olmasa da, çevre illerde ve genel olarak Polonya’da bu tarz olaylar kış aylarında yaşanabiliyor. Ama kar yağışı? Zakopane ya da Polonya’nın diğer dağlık bölgelerinde görülmüş olsa da, 2019-2020 kış döneminde Varşova ve çevresinde pek kar yağışı göremedik.

Uzun yıllardır Polonya’da yaşıyoruz. Birçok kış ayına da haliyle şahit olduk. Ama her ne kadar inanılmaz fırtınaları görsek de, kar yağışı olmadan geçirdiğimiz Ocak ya da Şubat ayı hatırlamıyoruz biz. Birkaç kez yağar gibi oldu, şaka yaptı sanki, ama sonra vazgeçip gitti.

İklimler değişiyor mu?

Sadece Polonya değil – genel olarak Avrupa’da kar yağışları ile ilgili iklimlerin değiştiğini gözlemleyebiliriz. Birkaç sene sonra bu mesele daha da açıklığa kavuşmuş olur. Hadi Noel dedik, yılbaşı dedik, üstüne kış ayları da bitiyor, ama kar gören yok.

Baharı merak ediyoruz…

2019 yazı bitti diye beklerken, soğuklar epey geç geldi Polonya’ya. Özellikle Varşova ve çevresi için bahsediyoruz tabi. Ama hep düşündüğümüz şu idi, ‘kış geç geldiyse, geç gidecektir.’ Ama hiç öyle olmadı. Çok soğuk günler geçirdiğimiz doğru. Ancak eskisi gibi eksi 15’ler eksi 20’ler yok buralarda.

Yine ek bilgi olarak eklemekte fayda var; dağlık bölgelerde kar yağışı gözlemleniyor. Garip olan, Başkente hiç uğramamış olması. Bu yazıda kullandığımız fotoğraf da çok yakın zamana ait değil emin olun.

Bakalım, olurda kar yağışı falan başlarsa buralarda, instagram hesabımızdan da paylaşmış oluruz.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir