Polonya böyle kış görmedi!

Polonya deyince aklınıza ne geliyor? Özellikle hava durumu ve iklimi üzerine konuşacak olsak, neler düşünürsünüz? Tüm bildiklerinizi unutturacak bir kış yaşıyoruz.

Yağmur, yağış, fırtına ya da şiddetli tehlikeli havalar yaşadığımız doğru. Geçtiğimiz günlerde 55bin evin elektriksiz kaldığı falan da doğru. Bizim çevrede (Varşova merkez tarafı) çok olmasa da, çevre illerde ve genel olarak Polonya’da bu tarz olaylar kış aylarında yaşanabiliyor. Ama kar yağışı? Zakopane ya da Polonya’nın diğer dağlık bölgelerinde görülmüş olsa da, 2019-2020 kış döneminde Varşova ve çevresinde pek kar yağışı göremedik.

Uzun yıllardır Polonya’da yaşıyoruz. Birçok kış ayına da haliyle şahit olduk. Ama her ne kadar inanılmaz fırtınaları görsek de, kar yağışı olmadan geçirdiğimiz Ocak ya da Şubat ayı hatırlamıyoruz biz. Birkaç kez yağar gibi oldu, şaka yaptı sanki, ama sonra vazgeçip gitti.

İklimler değişiyor mu?

Sadece Polonya değil – genel olarak Avrupa’da kar yağışları ile ilgili iklimlerin değiştiğini gözlemleyebiliriz. Birkaç sene sonra bu mesele daha da açıklığa kavuşmuş olur. Hadi Noel dedik, yılbaşı dedik, üstüne kış ayları da bitiyor, ama kar gören yok.

Baharı merak ediyoruz…

2019 yazı bitti diye beklerken, soğuklar epey geç geldi Polonya’ya. Özellikle Varşova ve çevresi için bahsediyoruz tabi. Ama hep düşündüğümüz şu idi, ‘kış geç geldiyse, geç gidecektir.’ Ama hiç öyle olmadı. Çok soğuk günler geçirdiğimiz doğru. Ancak eskisi gibi eksi 15’ler eksi 20’ler yok buralarda.

Yine ek bilgi olarak eklemekte fayda var; dağlık bölgelerde kar yağışı gözlemleniyor. Garip olan, Başkente hiç uğramamış olması. Bu yazıda kullandığımız fotoğraf da çok yakın zamana ait değil emin olun.

Bakalım, olurda kar yağışı falan başlarsa buralarda, instagram hesabımızdan da paylaşmış oluruz.

Bir cevap yazın