Polonya, AB’nin tarım bütçesinden kesintisini kabul etmeyecek

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Avrupa Birliği’nin (AB) 2021-2027 bütçesinden tarım alanındaki desteğin azaltılmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Duda, AB Komisyonu’nun tarımdan sorumlu üyesi Janusz Wojciechowski’nin yanı sıra Estonya, Letonya, Litvanya, Çekya, Macaristan, Bulgaristan, Romanya ve Polonya tarım bakanlarını Varşova’daki Cumhurbaşkanlığı sarayında kabul etti.

Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Duda, toplantıya katılan bakanların da ortak bölgesel tarım stratejisi oluşturulması gerektiğinin bilincinde olduğunu belirterek, ”(AB) Bütçede tarım alanına ayrılan kaynaklar şu ankinden daha az olamaz. Bu, bizim bölgemizdeki tüm bakanların ortak fikri.” dedi.

Duda, AB’nin 2021-2027 bütçesinden tarım alanındaki desteğin azaltılmasının kabul edilemeyeceğini dile getirdi. 

Wojciechowski de şubat ayı başlarında Polonya’yı ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Duda ile yaptığı görüşmede, tarım alanına güçlü destek verilmesi gerektiği yönünde tutum sergilediğini ifade etti.

Bugün gerçekleştirilen tarım bakanları toplantısının çok önemli olduğunu vurgulayan Wojciechowski, ”AB’de güçlü ve adaletli bir tarım politikasına ihtiyaç var. Bunun en önemli aracı ise üye ülkeler arasındaki farklılıkları ve ihtiyaçları göz önünde tutan bir bütçe.” diye konuştu.

AB üyesi 27 ülke liderinin, Birliğin gelecekteki bütçesinin boyutu ve harcama alanlarını görüşmek için geçen hafta Brüksel’de düzenlediği zirvede uzlaşı sağlanamamıştı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, AB Liderler Zirvesi bitiminde düzenlediği basın toplantısında, bütçe konusunda uzlaşı sağlamak için daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu, bütçenin müzakere edilmesinin zor bir konu olduğunu belirterek, “AB bütçesi konusunda bir anlaşma sağlayamadık.” demişti.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir