Koronavirüsü Polonya’ya Geldi Mi?

Nereye gitsek haberinden hiç eksik olmadığımız ve sadece Çin’i değil artık tüm dünyayı ilgilendiren bir mesele haline helen Koronavirüsü, Avrupa’da hızla yayılmaya başladı. Nasıl önlem almak gerekiyor?

Avrupa’da en çok İtalya’da kayıpların ve etkilerinin görüldüğü COVID-19 (koronavirüsü), komşu ülkelere de geçmeye başladı. Almanya ve İsviçre’de de görülen hastalığın İtalya’dan gelen turistlerden geçtiği söyleniyor. Tabi ki etkilenen tek yer oralar değil. Tüm dünyada tehlike çanları çalmaya başladı.

Tüm dünya etkileniyor!

Avrupa ve Asya’daki fuarların, etkinliklerin, hem turistik hem de iş gezilerinin iptal edilmeye başladığı, ve hatta üretimlerin ve şirketler yatırımlarının bir süreliğine durdurulma noktasına kadar geldiği bu dönemde çok çok dikkatli olmak gerekiyor.

İnanılmaz hızda yayılan virüs, bugün Yunanistan’a da ulaştı. Sadece Avrupa değil, orta doğu ve Amerika da etkilenecek gibi görünüyor. Eskiden virüsler bu kadar hızlı hareket edemiyordu belki. Ancak çağımızda insanların saatler içinde kıtalar değiştiriyor olmasıyla ve dünya nüfusunun da artmasıyla birlikte virüs yayılma hızı da bir o kadar artmış görünüyor.

Etkinlikler ve fuarlar iptal oluyor, üretimler ve iş faaliyetlerine ara veriliyor

İtalya, Almanya ve İspanya’da birçok etkinlik ve fuar iptal oldu. Belki duymadığımız daha birçok fuar da iptal açıklaması yapmıştır. Ayrıca Çin temelli üretim ve iş faaliyetleri de bir süreliğine ara verdi. Amerikalı ve Avrupalı firmalar da Çin’deki işletmelerini bir süreliğine durdurdular. Onlarca havayolu şirketi de Çin gibi virüsün ana noktaları olan ya da bir şekilde ‘tehlikeli bölgelere’ uçuşları bir süreliğine iptal ettiler. Polonya da Çin uçuşlarını askıya alan ülkelerden biri.

Peki ya Polonya’da durumlar nasıl?

Bu yazıyı yazarken henüz Polonya’da virüs tespit edilmiş kimse yok. İtalya ve Çin’den gelen yolcuların karantinaya alındıkları ve incelemeler yapıldığı doğru. Ancak Sağlık Bakanı Łukasz Szumowski’nin de açıklamalarına göre, henüz tanı konulmuş bir hasta yok, Polonya sınırları içinde. Tabi ki bu yazıyı yayınladıktan kısa bi süre sonra durum nasıl olur, bilemiyoruz. Çünkü gerçekten inanılmaz şekilde hızla yayılıyor virüs.

Tedbirli olmakta yarar var.

Dünya’nın neresinde olursanız olun, tedbirli olmakta yarar var. N95 özellikli maskelerinizi temin edin. Dezenfekteler için jeller alın. Evinizde bir süre idare edecek gıda stoğunuz bulunsun. Belki de bulunduğunuz ülke ya da şehre hiç uğramayacak bir virüstür. Ancak yine de tedbirli olmak lazım. Binlerce insanın etkilendiğinin altını çizmekte yarar var.

Polonyalı yetkililerin yaptığı açıklamalarda da ‘virüs er geç buraya da ulaşacak, ama biz hazırlıklı olacağız’ ifadelerini görüyoruz. Karantina hastaneleri hazır ediliyor. Wrocław şehrimizde de böyle bir hastane olduğunu biliyoruz.

Acil numarayı kaydedin!

Eğer Polonya’da yaşıyorsanız, koronavirüsü destek hattı olarak 7 gün 24 saat boyunca şu numaradan yardım isteyebilirsiniz: 800 190 590.

Panik olmadan dikkatli olmalıyız!

Tüm yetkililerden yapılan açıklamalarda panik olmadan dikkatli olmamız gerektiğinin altı çiziliyor. Maske ve jel olayı çok önemli. Eczanelerde bulamayabilirsiniz maskeyi. İnternetten sipariş verebilirsiniz. Ancak panik yapmaya da gerek yok. Yoğun kalabalıklardan uzak durmak çok önemli. Özellikle fuarlarda, etkinliklerde ve havalimanlarında ekstra dikkat etmek gerekiyor.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir