Koronavirüsü Polonya’ya Geldi Mi?

Nereye gitsek haberinden hiç eksik olmadığımız ve sadece Çin’i değil artık tüm dünyayı ilgilendiren bir mesele haline helen Koronavirüsü, Avrupa’da hızla yayılmaya başladı. Nasıl önlem almak gerekiyor?

Avrupa’da en çok İtalya’da kayıpların ve etkilerinin görüldüğü COVID-19 (koronavirüsü), komşu ülkelere de geçmeye başladı. Almanya ve İsviçre’de de görülen hastalığın İtalya’dan gelen turistlerden geçtiği söyleniyor. Tabi ki etkilenen tek yer oralar değil. Tüm dünyada tehlike çanları çalmaya başladı.

Tüm dünya etkileniyor!

Avrupa ve Asya’daki fuarların, etkinliklerin, hem turistik hem de iş gezilerinin iptal edilmeye başladığı, ve hatta üretimlerin ve şirketler yatırımlarının bir süreliğine durdurulma noktasına kadar geldiği bu dönemde çok çok dikkatli olmak gerekiyor.

İnanılmaz hızda yayılan virüs, bugün Yunanistan’a da ulaştı. Sadece Avrupa değil, orta doğu ve Amerika da etkilenecek gibi görünüyor. Eskiden virüsler bu kadar hızlı hareket edemiyordu belki. Ancak çağımızda insanların saatler içinde kıtalar değiştiriyor olmasıyla ve dünya nüfusunun da artmasıyla birlikte virüs yayılma hızı da bir o kadar artmış görünüyor.

Etkinlikler ve fuarlar iptal oluyor, üretimler ve iş faaliyetlerine ara veriliyor

İtalya, Almanya ve İspanya’da birçok etkinlik ve fuar iptal oldu. Belki duymadığımız daha birçok fuar da iptal açıklaması yapmıştır. Ayrıca Çin temelli üretim ve iş faaliyetleri de bir süreliğine ara verdi. Amerikalı ve Avrupalı firmalar da Çin’deki işletmelerini bir süreliğine durdurdular. Onlarca havayolu şirketi de Çin gibi virüsün ana noktaları olan ya da bir şekilde ‘tehlikeli bölgelere’ uçuşları bir süreliğine iptal ettiler. Polonya da Çin uçuşlarını askıya alan ülkelerden biri.

Peki ya Polonya’da durumlar nasıl?

Bu yazıyı yazarken henüz Polonya’da virüs tespit edilmiş kimse yok. İtalya ve Çin’den gelen yolcuların karantinaya alındıkları ve incelemeler yapıldığı doğru. Ancak Sağlık Bakanı Łukasz Szumowski’nin de açıklamalarına göre, henüz tanı konulmuş bir hasta yok, Polonya sınırları içinde. Tabi ki bu yazıyı yayınladıktan kısa bi süre sonra durum nasıl olur, bilemiyoruz. Çünkü gerçekten inanılmaz şekilde hızla yayılıyor virüs.

Tedbirli olmakta yarar var.

Dünya’nın neresinde olursanız olun, tedbirli olmakta yarar var. N95 özellikli maskelerinizi temin edin. Dezenfekteler için jeller alın. Evinizde bir süre idare edecek gıda stoğunuz bulunsun. Belki de bulunduğunuz ülke ya da şehre hiç uğramayacak bir virüstür. Ancak yine de tedbirli olmak lazım. Binlerce insanın etkilendiğinin altını çizmekte yarar var.

Polonyalı yetkililerin yaptığı açıklamalarda da ‘virüs er geç buraya da ulaşacak, ama biz hazırlıklı olacağız’ ifadelerini görüyoruz. Karantina hastaneleri hazır ediliyor. Wrocław şehrimizde de böyle bir hastane olduğunu biliyoruz.

Acil numarayı kaydedin!

Eğer Polonya’da yaşıyorsanız, koronavirüsü destek hattı olarak 7 gün 24 saat boyunca şu numaradan yardım isteyebilirsiniz: 800 190 590.

Panik olmadan dikkatli olmalıyız!

Tüm yetkililerden yapılan açıklamalarda panik olmadan dikkatli olmamız gerektiğinin altı çiziliyor. Maske ve jel olayı çok önemli. Eczanelerde bulamayabilirsiniz maskeyi. İnternetten sipariş verebilirsiniz. Ancak panik yapmaya da gerek yok. Yoğun kalabalıklardan uzak durmak çok önemli. Özellikle fuarlarda, etkinliklerde ve havalimanlarında ekstra dikkat etmek gerekiyor.

Bir cevap yazın