Koronavirüsü Polonya’da Görüldü! [RESMİ AÇIKLAMA]

Koronavirüsü Polonya’da Görüldü! [RESMİ AÇIKLAMA]

Polonya Sağlık Bakanı Łukasz Szumowski yaptığı açıklamada dün gece ilk koronavirüsü vakasının doğrulandığını ve hastanın Zielona Góra’da bir hastanede yattığını açıkladı.

‘Sadece olumlu bir test sonucu aldığımızda bilgilendirebilirdik. İlk doğrulamayı dün gece aldık.’ sözlerini de açıklamasına ekleyen Bakan Szumowski, hastanın Almanya’dan gelen biri olduğunu ve onunla temas edilen kişilerin de evde karantinaya alındığını belirtti.

Genellikle ateş, öksürük, nefes darlığı, kas ağrıları ve yorgunluk olarak kendini gösterir. Hastalığın şiddetli seyri yaklaşık yüzde 15-20 oranında görülür. Şuan için ölümler yüzde 2-3’te gerçekleşiyor.

Dünya’nın neresinde olursanız olun, şu sıralar biraz dikkatli olmakta yarar var. Bazı kesimler bu işin çok büyütüldüğünü ve o kadar da problem edilemeyecek bir hastalık olduğunu düşünse de, bu bizim sağlığımız sonuçta. N95 özellikli maskelerimizi biz de internetten aldık. Polonya’da eczanelerde bulunamayabiliyor. Bu sebeple internetten alabilirsiniz. Google’da ‘Maska N95’ yazarak aratabilirsiniz. Ne yazık ki çok fahiş fiyatlara satış yapanlar da var. Dikkatlice iyice araştırın – ucuzuna denk gelebilirsiniz.

Diğer Avrupa ülkelerinde daha hızlı yayıldı.

Özellikle İtalya’da ciddi bir problem var. Milano şehrinde marketlerin dahi yağmalandığını okumuşsunuzdur. İtalya, Almanya, Yunanistan başta olmak üzere birçok ülkede fuarlar ve etkinlikler ya iptal edildi ya da ertelendi.

Daha önce ‘Polonya’da Koronavirüsü var mı?‘ diye sormuştuk. O zamanlar Polonya’nın çeşitli şehirlerinde karantinalar ve araştırmalar devam ediyordu. Sağlık Bakanı’nın da söylediği gibi, ilk resmi açıklama ve doğrulama gelmiş oldu. Bu sayının artmayacağını garanti edemeyiz. O sebeple kalabalık ortamlardan oldukça uzak durmak gerekiyor. Avrupa’da onlarca etkinlik iptal edildi. Bir süre daha dünyayı olumsuz şekilde etkilemeye devam edecek gibi, Çin’den yayılan salgın virüs.

Diğer bir tavsiye ise, her zaman için evinizde suyunuzu, erzağınızı eksik etmeyin. Ne olur ne olmaz. Acil bir hızlı salgın durumunda marketlere mecbur kalmadan kısa bir süre de olsa idare edebilmeniz gerekiyor.

Acil numarayı kaydedin!

Eğer Polonya’da yaşıyorsanız, koronavirüsü destek hattı olarak 7 gün 24 saat boyunca şu numaradan yardım isteyebilirsiniz: 800 190 590.

Kaynak: Dziennik

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir