İçeriğe geç

Yurt dışı seyahatlerimizde nelere dikkat etmeliyiz? #korona

Tüm dünyanın gündeminde olan Koronavirüs sebebiyle yurt dışı seyahatlerinde olabildiğince dikkatli olmalıyız. Peki nelere dikkat etmeliyiz? Gezilerimizi iptal etmeli miyiz?

Çin’den yola çıktığı söylense de tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 tipi virüs, on binlerce insanı etkilemeye devam etmektedir. Diğer virüslere göre en büyük sıkıntısı ise, inanılmaz derecede hızlı şekilde yayılıyor olması.

Organizatörlerle irtibatta kalmalısınız!

Avrupa ve Amerika başta olmak üzere onlarca ülkede yüzlerce etkinlik ve fuar iptal oldu ya da ertelendi. Eğer yurt dışında uluslararası bir etkinliğe gidiyorsanız, ister ziyaretçi ister katılımcı olarak, mutlaka sürekli organizatörlerle irtibatta kalmaya çalışın. Çoğu ülke sadece 1-2 vaka olduğunda dahi etkinlikleri iptal etmeye başladı. Eğer olur da etkinliğiniz iptal olmazsa, ya gitmeyeyi tercih edebilir, ya da giderseniz de inanılmaz dikkatli olmayı. ‘Çok abartılıyor’ diyen de var, bu virüs için. Ama ne olursa olsun dikkatli olmakta fayda var.

Uluslararası etkinliklere katılım yok denecek kadar az!

Önce ‘iptal olmuş mudur, mutlaka sormalısınız’ dedik. Ama diğer yandan iptal de olmasa, fuarlara ve tüm etkinliklere katılımda inanılmaz çöküş yaşanıyor. Amerika’da onbinlerce kişinin katıldığı fuarlara dahi sadece birkaç bin kişinin gittiği raporlarını aldık.

Okullar tatil ediliyor.

Birçok Avrupa ülkesinde de okullar tatil ediliyor. Yunanistan, Almanya, Polonya, İtalya gibi birçok ülke, tüm ülke genelinde olmasa da (gerçi İtalya tüm ülkede), okulların belli bir süre ile tatil edilmesine karar verdi. Üniversiteler de bu listelere dahil tabi ki.

Erasmus programı için en kötü dönem…

Türkiye’den Avrupa’ya öğrenci değişim programı Erasmus ile gelenler için en kötü dönemdeyiz. Belki evet Türkiye’den çok fazla görülmüyor olabilir, ancak Avrupa’da insanlar daha önce hiç görülmemiş şekilde etkileniyor. Tüm radyolar ve televizyonlar neredeyse sadece bu konudan bahsediyor. Evet, belki yine ‘abartılıyor’ da diyebilirsiniz. Ancak Avrupa gerçekten çok etkilendi. Koskoca ülke İtalya (ki öğrencilerin çok sık tercih ettiği ülkelerin başında gelir), tam anlamıyla karantina altına girdi. Polonya’ya da inanılmaz öğrenci akını vardı son dönemde. Ancak bu dönem, hiç de iyi bir zaman değil.

Çalışanların bu konuda bilgilendirilmesi gerekir!

Yurt dışına sürekli gidip gelen pazarlamacıların ya da müşteri temsilcilerinin olduğunu biliyoruz. Bize de çok denk geliyor. Örneğin geçen hafta, Varşova’daki bir fuar için gelen bir firma ile görüştük. Olaydan pek haberleri yoktu. Belki her firmanın o tarz ‘bilgilendirme ekibi’ olmayabilir. O zaman da yurt dışına çıkan herkesin, gideceği ülke ve proje (toplantı, etkinlik, fuar vs.) ile ilgili iyi bir araştırma yapması gerekiyor.

Seyahat sırasında da dikkatli olmalısınız!

Hadi diyelim ki tüm etkenlere rağmen mecburen seyahat etmeniz gerekiyor, o zaman da çok dikkatli olmalısınız. Çünkü bir başka memleketten alıp getireceğiniz virüs, sadece sizi değil, hem ailenizi hem de çevrenizi tehdit edebilir. Özellikle havalimanları çok tehlikeli. Elinizi ve yüzünüzü temiz tutmaya çalışın. Hijyen çok önemli. Gerekirse maske de kullanmalısınız. N95 model maskeler tercih edilmeli, tarif edildiğine göre. Korkutucu bu tür salgın riskine karşı basit ancak en temel hijyen tedbiri olarak sıkça el yıkanması ve tokalaşma, öpüşme gibi yakın temastan kaçınılması öneriliyor.

Yüzbinlerce insan etkilendi – etkileniyor…

Dünya genelinde 3 bin 200’den fazla kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti, 95 bin kişi ise karantina altında. Son gelen bilgilere göre ise, İngiltere’de 34 kişide daha Koronavirüsü tespit edildi ve ülkedeki vaka sayısı 85’e yükseldi. İtalya’da ise Koronavirüsü kaynaklı 107 kişi hayatını kaybederken, ülkedeki vaka sayısı 3 bin 90 olarak açıklandı. Dünya’nın neresi olursa olsun, insanlar ölüyor ya da karantina altında tedavi edilmeyi bekliyorlar.

İş dünyası ne olacak?

Büyük sorulardan biri de bu. Çin ile iş yapan birçok firma, sekteye uğramıştı. Öncelikle bunu konuşuyorduk. Ama şimdi iş sadece Çin ile sınırlı kalmadı. İtalya da büyük tehlikede mesela. İtalya’ya satış yapmak istiyorsanız, mesela nakliyeciler ürünlerinizi götürmek istemeyebilir. Ya da ileride belki Avrupa’nın büyük çoğunluğu için aynı şeyleri söyleyeceğiz. Hadi evden çalışılabilecek işleri anlayabiliriz. Ama ya üretim merkezleri? Üretimler ciddi manada etkilenmeye başladı. Ve eğer konu daha da vahim bir hal alırsa, dünya genelinde üretim yapan firmalar sıkıntı yaşamaya başlayabilir. Servis sağlayan firmalar da evden çalışabilir olsa da, üretim olmadıktan sonra, pek de işe yaramayacaktır.

İyileşen yok mu? Var tabi ki!

Virüse yakalananlardan bir kısmı hayatını kaybederken (şuan için dünya geneli resmi rakam: 4262), diğer bir yandan iyileşen ve hayatına devam eden de yaklaşık 65000 kişi var. Çin’de dahi inanılmaz yüksek rakamlardan bahsediyorlar, iyileşen ve kendine gelenlerle ilgili. Özellikle ileri yaştaki ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde çok etkili oluyormuş, COVID-19 virüsü.

Nasıl dikkat etmeliyiz?

Koronavirüsü, korunma yolları gripten korunma yollarına benzer. Bu hastalıktan korunmak için el hijyeni son derece önemlidir. Sadece Koronavirüsü değil pek çok hastalıktan korunmada el hijyeni birinci sırada yer almaktadır. Eller mutlaka temiz tutulmalıdır. Eğer kalabalık ortamlarda bulunuluyorsa, mutlaka bir yere dokunuluyordur. Bu nedenle eller iyice temizlenmeden, ağıza, buruna ya da göze dokunulmamalıdır. Eller su ve sabunla iyice yıkanmalıdır. Alkol bazlı el antiseptiğinden de el temizliğinde faydalanmak mümkündür. Hasta olunduğunda, hapşırıldığında ya da öksürüldüğünde ele hapşırmamak ve öksürmemek gerekmektedir. Hapşırırken, öksürürken tek kullanımlık kağıt mendil tercih edilmelidir. Mendil bulunamıyorsa, kollardan biri ağız ve burun bölgesine götürülerek çıkacak damlacıkların havaya yayılması engellenebilir. Koronavirüsü koruyucu maske kullanımı önemlidir. Hasta olan kişilerin maske kullanarak bu hastalığın başkalarına bulaşması önlenebilir. Ayrıca bağışıklığı güçlendirecek şekilde beslenmek, taze sebze ve meyve tüketmek, bol sıvı almak, kalabalık ve kapalı alanlarda bulunmamak hastalıktan korunmak için alınacak önlemlerdendir. Kapı kollarına dokunulmamalı ve kapı kolları iyi dezenfekte edilmelidir.

Peki ne olacak?

Dünya’nın dört bir yanına yayılmış olan COVID-19, belki de bir ay sonra hayatımızda olmayacak. Ya da belki aylar sonra dahi konuşuyor olacağız. Ne olursa olsun, hiç de alışık olduğumuz bir mevzu değil. Herşey normale dönünceye kadar, olabildiğince dikkatli olmak gerekiyor. Biz de yurt dışına seyahat etmeyi düşünen değerli okuyucularımızı bu konuda elimizden geldiğince bilgilendirmek istedik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir