Polonya: Tüm sınırlar kapatılıyor – Yabancı girişi durduruldu!

Polonya Başbakanı az önce canlı yayında alınan yeni kararları açıkladı. Ülke sınırları kapatılıyor, geri dönen Polonyalılar karantinaya alınacak!

Nasıl yenilikler bizi bekliyor?

Koronavirüs vakalarının Avrupa’daki hızlı artışı sebebiyle 15 Mart 2020 Pazar günü itibariyle:

 • Tüm uluslararası uçuşlar ve uluslararası tren yolculukları 10 gün süreyle askıya alınmaktadır. Bu süre 20 gün ve gerekirse 30 gün daha uzatılabilecektir. (Öte yandan karayolundan araç, otobüs geçişleri devam edecektir. Hangi sınır kapılarının bu amaçla kullanılabileceği ayrıca duyurulacaktır).
 • AB ülkeleri ile olan tüm sınırlarda 10 gün süreyle yeniden kontrollü geçişler başlatılmaktadır. Bu sürenin yeniden uzatılması mümkündür.
 • Ülkeye geri dönecek Polonya vatandaşları, Polonya vatandaşlarının eşleri, Polonya vatandaşlarının çocukları, Karta Polaka sahipleri, Polonya’da daimi veya geçici oturma ya da çalışma izni olan kişiler, 14 gün süreyle karantina altına alınacak. Girişte nerede karantinanın nerede uygulanacağına dair belge imzalanacaktır.
 • Bunun dışındaki yabancı ülke vatandaşları Polonya’ya giriş yapamayacaklardır.
 • Gümrükler ürün akışı (transport) için açık olacak.
 • Cumartesi gününden itibaren Alışveriş Merkezlerinin faliyetleri sınırlı olacak.
 • Market, eczane, temizlik malzemesi satan dükkanlar, benzin istasyonları, bankalar hariç; AVM’ler, tüm restoran, bar, kafe, klüp tarzı mekanlar kapalı olacaktır. Restoran ve kafeler sadece paket servisi hizmeti verebileceklerdir.
 • 50 kişiden fazla toplantı yapılamayacak (eyalet ve dini toplantılar da dahil).

Polonya’dan dışarıya ve ülke dışından Polonya’ya uçuşları ve tren seferleri iptal olunan vatandaşlarımızın ilgili havayolu ve demiryolu kuruluşlarıyla temasa geçmeleri yerinde olacaktır.

Büyük çoğunlukta Avrupa Birliği dışından gelen yabancıların önü kesilmiş görülüyor. Diğer yandan uluslararası tüm havayollarının ve Polonya içindeki tüm restoranların kapalı olması (paket servis hariç), çok önemli kararlar.

Avrupa tarafına bakan sınırların da üst düzey kontrolde olacağını söyleyen Başbakan Mateusz Morawiecki, ‘tüm bu tedbirleri alarak vatandaşlarımızı korumaya çalışıyoruz’ dedi.

Kaynak: TVN24

Polonya: Tüm sınırlar kapatılıyor – Yabancı girişi durduruldu!” için 2 yorum

 1. Avatar
  ali

  acaba ülkeden çıkışlar da kapatılıyor mu lütfen hızlı cevap verin lütfen pazartesiye biletim var yarına aldıramıyorum tüm uçuşlar dolu ne yapacagımı bılemıyorum emın olamıyorum ucuslar kapanıcak mı kapanmayacak mı

 2. Murat
  Murat

  Merhaba. Sabah erkenden havayolu şirketinizle irtibata geçseniz iyi olur. Çünkü bildiğimiz kadarıyla uçuşlar sınırlı olacak. Ama vatandaşı olduğunuz ülkeye dönüşünüzü sağlamaları gerekiyor. Mutlaka irtibata geçin. Kolay gelsin şimdiden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir