SIKÇA SORULANLARI DERLEDİK: Yurt Dışı Giriş-Çıkışlar

Dün sizlerle paylaştığımız gibi dünyada hızla yayılan Koronavirüs ile ilgili Polonya çok ciddi kararlar aldı. Biz de sıkça sorulanları sizler için derledik.

Önceden belirtmek isteriz ki, eğer şu sıralar uçuşlarınız varsa, mutlaka havayolu firmasıyla iletişime geçin. Biz de çevremize bunu tavsiye ettik. Eğer iptal edilen uçuş varsa, ücretleri geri ödemeleri gerekiyor (telefonda öyle izah etmişler) – ya da başka tarihe değiştiriyorlar. Ancak havayolu firmalarına şu sıralar ulaşmanın çok da kolay olmadığını biliyoruz. Türkiye de bugün itibariyle birçok ülkeye gidiş yasağı ekleyince, haliyle havayolları firmaları da kilit durumda. Bizim de bu ay içinde 6-7 farklı uçuşumuz iptal oldu, ve evden çıkmama kararı aldık. Çok panik yapmamakla birlikte, yine de toplu alanlardan uzak durulmasını tavsiye ediyoruz, devlet yöneticilerinin dediği gibi.

Kısaca giriş yapmak gerekirse, 15 Mart 2020 itibariyle 10 gün süreyle Polonya sınırları yabancılar için kapatılıyor. Peki kurallar nasıl işleyecek? İstisnalar nedir? Karantina süreci nasıl oluyor?

Polonya’ya dönüş yapan Polonya vatandaşları, Polonya vatandaşlarının eşleri, Polonya vatandaşlarının çocukları, Karta Polaka sahipleri, Polonya’da daimi veya geçici oturma ya da çalışma izni olan kişiler, 14 gün süreyle karantina altına alınacak. Girişte nerede karantinanın nerede uygulanacağına dair belge imzalanacaktır. Her biri hem teste tabi tutulacak, hem kayıt olacak, hem de 14 günlük ‘ev’ karantinasında kalmaya mecbur olacak.

Polonya sınırında yaşayıp, her gün komşu ülkeye iş için gidip gelme durumunda olan vatandaşlar, TIR-Kamyon ve Otobüs şoförleri, karantinaya girmek zorunda kalmayacak.

Ayrıca yurtiçi otobüsler, trenler ve hava kargolar normal şekilde operasyonlarına devam ediyor olacak.

Bu kararları ilk haberimiz olan ‘Tüm Sınırlar Kapatılıyor‘ dan okuyabilirsiniz.

Şimdi sıkça sorulanlara geçiyoruz.

Uluslararası trafik üzerindeki kısıtlama pratikte ne anlama geliyor?

Uluslararası tüm hava ve tren bağlantıları-ulaşımları askıya alındı. Ülkeye dönüş yapan Polonyalılar (ve Polonya vatandaşlarının çocukları, Karta Polaka sahipleri, Polonya’da daimi veya geçici oturma ya da çalışma izni olan kişiler) 14 gün ‘ev’ karantinasına alınacak. Karayolu ulaşımı problemsiz (kontrollü) devam edecek ve Polonya’ya giriş-çıkış yapabilecekler (otobüsler, hususi otolar, kargo araçları vs).

Polonya’ya giriş yasağından kimler etkilenmiyor?

  • Polonya vatandaşları
  • Polonya vatandaşlarının eşleri, çocukları ve/veya Polonya vatandaşlarının sürekli bakımı altında kalan yabancılar
  • Karta Polaka sahibi olanlar
  • Diplomatlar
  • Polonya’da daimi (sürekli) ya da geçici oturuma sahip yabancılar – ve çalışma izni olan kişiler
  • Nakliye-Taşıma (transport) şoförleri

Kimler karantinaya girmek zorunda kalmıyor?

  • Polonya sınırında yaşayıp, her gün komşu ülkeye iş için gidip gelme durumunda olan vatandaşlar
  • Komşu ülkede yaşayan ve Polonya’da çalışıp sürekli sınır geçen vatandaşlar
  • Profesyonel yük ve yolcu taşımacılığı sürücüleri.

Yurtdışındayım. Polonya’ya geri dönebilir miyim?

Polonya vatandaşları ülkelerine geri dönebilirler. Ancak ‘charter’ uçuşlarla dönmeleri gerekecek. Vatandaşlar, karayolu taşımacılığı, yani otomobiller, otobüsler ve tur otobüsleri ile de Polonya’ya dönebilecekler. Lakin 14 günlük zorunlu ev karantinasına yönlendirilecekler. Bu işlem, koronavirüsün olası daha fazla yayılmasına karşı koruma sağlamak içindir.

Uluslararası trafik kısıtlaması ne zamana kadar geçerli olacak?

15 Mart 2020 Pazar gününden itibaren 10 gün geçerli olacak. Ancak süre daha sonra uzatılabilir.

Eşim bir yabancı ve şuan Polonya’da değil. Geri dönebilir mi?

Evet. Yukarıda da bahsedildiği üzere Polonya vatandaşlarının eşleri ülkeye geri dönebilir. Sadece 14 gün karantinada kalması gerekecektir.

Ülkeye geri döndüm – zorunlu 14 günlük karantina nedir?

Karantina 2 hafta sürer. Bu süre zarfında:

Hiçbir koşulda evi terk etmeyin. Köpeğinizi gezdirmek, mağazaya veya doktora gitmek de yasaktır. Alışveriş yapmak ya da köpeğinizi gezdirmek için komşunuzun ya da bir sevdiğinizin size yardımcı olması için rica etmelisiniz.

Evdeki diğer insanlarla yakın temasınız varsa, onların da karantinaya alınması gerekiyor.

Eğer hastalık belirtileriniz varsa, bu durumu telefonla bildirmelisiniz.

Gelecek hafta için uçak bileti aldım, uçuşum gerçekleşecek mi?

Hava trafiği durduruldu. Bu da planlanan uçuşun iptal edileceği anlamına gelir. Askıya alma sadece Polonya charter uçaklarının Polonya’ya dönen uçuşları için geçerli değildir. İptal olma durumlarıyla ilgili mutlaka havayolu firmanızla görüşmelisiniz. Bazı havayolları bilet ücretinin tamanını iade ediyor, bazıları açık bilete ya da başka tarihe almanıza izin veriyor, hatta bazıları bonus hediye ediyor. Ancak tabi ki önemli ve zorunlu uçuşlarda mağduriyetler doğuyor. Bazen havayolları yetkililerine ulaşmak dahi zor olabiliyor.

Yurtdışında çalışıyorum – sadece hafta sonu için Polonya’ya geldim. İşime nasıl dönebilirim?

Polonya’nın karayolu trafiği yurt dışına açıktır. Otobüs ya da arabayla Polonya sınırından çıkabilirsiniz.

Ben ithalat ve ihracat yapan bir girişimciyim. İşime devam edebilir miyim?

Evet. Karayoluyla nakliye-transport giriş-çıkışları devam etmektedir.

Bankalar açık olacak mı?

Evet. Bazı bankalar bu sabah SMS göndererek zorunlu durum haricinde ziyaret etmememizi, online olarak işlemleri gerçekleştirmemizi rica ettiler. Ancak normal şartlarda bankalar çalışıyor, evet.

Kaynak: Polonya Cumhuriyeti Resmi Makamları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir