Vatandaşlarımız Polonya’dan Nasıl Dönecek?

Polonya’dan uçuşların kapanacağı haberini paylaştığımız günden bu yana heryerden mesajlar alıyoruz. Polonya’da yaşayan vatandaşlarımız Türkiye’ye nasıl dönecek? Ek sefer olacak mı?

Sosyal medyadan takip ediyorsanız, yüzlerce Polonya’nın yurt dışına çıkışları da kapatmasıyla birlikte yüzlerce vatandaşımız mağdur oldu. Ne uçuşlar hakkında doğru düzgün bilgi alabildiler, ne de iptal olup olmadığını öğrenebildiler.

Varşova Türk Büyükelçiliği’nce sosyal medyadan yapılan açıklamada, bugün (Pazar) için Türkiye’den boş gelecek bir uçak ile uçuşun gerçekleşeceği, Varşova’dan sadece Türkiye vatandaşlarının alınacağı ve ana vatana dönüş yapılacağı, ancak daha sonra bir daha sefer yapılıp yapılmayacağının belli olmadığı belirtildi.

Daha sonrasında biz de sosyal medyada (özellikle Twitter ve Instagram hesabımızdan) çokça mesaj aldık ve olabildiğince bildiklerimizi paylaşmaya çalıştık. Öğrendiğimize göre, erken saatlerde çok uçuk fiyatlarla Türk Hava Yolları biletleri satıldığı, sonrasında boş koltuk kalmadığı, ve daha sonrasına da uçuş görülmediği, Polonya’da yaşayan vatandaşlarımızca paylaşılmıştı.

LOT HAVAYOLLARI ÖRNEK ALINMALI

LOT Havayolları’nın yaptığı uygulamayı sizlerle paylaşmıştık. LOTDODOMU programıyla birlikte Polonya dışındaki vatandaşlarını toparlayarak ülkelerine geri döndürmek için ek seferler ve biletler satışa sundu. Ve fiyatlar da oldukça makul. Özellikle Polonya Başbakanı’nın açıklamasıyla başlayan bu kampanya, birçok ülkeye örnek olmalı. Ancak gayet açık şekilde bilindiği üzere, Türk Hava Yolları prestijli ve yüzlerce havayolu ile karşılaştırılamayacak kadar kaliteli bir firmadır. Bu sebeple vatandaşlarımızın mağdur edilmeden Türkiye’ye dönmesi için ek seferler düzenlenmeli, Polonya makamları ile ortak çalışmalar düzenleyerek izinler alınmalıdır.

Birçok ülkenin vatandaşı mağdur

Tabi ki diğer yandan sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları değil, dünyanın birçok noktasından binlerce insan mağdur oldu. İngiliz ve Amerikan gazetecilerden de Varşova havalimanında mahsur kalan ve bir şekilde uğraşlarla geri dönmüş olanlara rastladık internette. Kolay bir süreç değil. Her konuda yüzbinlerce mağdur var, dünya genelinde. Sadece Türk vatandaşları değil tabi ki mağdur olanlar. Büyük bir salgın döneminden geçiyoruz. Kolay bir dönem de değil. İnsanlara evlerinden çıkmayın uyarıları yapılıyor. Ancak yurt dışında olan her milletin vatandaşı da ülkelerine dönmeye çalışıyor haliyle.

Sonuç olarak…

Zannediyoruz, şimdilik sadece beklememiz gerekiyor. Birkaç güne belki de çözülecektir izin meseleleri. Büyükelçilikten yapılan açıklamada da belirtildiği gibi, ülkemize başka sefer olup olmayacağı henüz belli değil (yapılan açıklama aşağıdadır). Ama aynı zamanda çalışmaların başlatıldığı da belirtiliyor. Bu da ümit verici. Sadece özellikle bu hafta içinde bileti olanların oldukça mağdur olacağı ve biraz uğraşmaları gerekeceği aşikar. Umuyoruz en kısa zamanda atlatırız bu günleri.

Bu hafta içinde bileti olan birçok öğrenciden mesaj aldık. Zor durumda olduklarını biliyoruz. Türk Hava Yolları da yaptığı açıklamada bu dönemde biletleri olanların ücretsiz şekilde değişiklik yapabileceği duyuruldu. Ancak yine de acilen dönmek isteyenler için bir çözüm bulunur umuyoruz.

Ek seferler yapılacağı zaman, mutlaka sizlere hem web sitemizden hem de sosyal medya hesaplarımızdan (Instagram, Twitter ve Facebook) paylaşımlar yapmaya devam edeceğiz.

İKİNCİ AÇIKLAMA
Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir