İçeriğe geç

Polonya’da günlük hayat nasıl gidiyor? #korona

Evlere kapanmaya başlayan Polonya’da günlük hayat nasıl gidiyor? İş dünyası ne durumda? Restoranlar ne zamana kadar kapalı?

4 Mart tarihine kadar Polonya’da pek de gündemde olmayan Koronavirüsü, artık 7/24 tüm radyo, televizyon ve internet kanallarında. Peki Polonya’da şuan günlük hayat nasıl gidiyor?

Marketler açık, alışverişler devam ediyor. İlk başta market kasalarında inanılmaz kuyruklar vardı. Şimdi biraz daha sakinleşti. İnsanlar önce biraz stok yaptı gibi.

Dışarıda günlük hayat sessiz sakin. Dışarıda çok az insan görürsünüz. Başbakan da tüm yetkililer de evde kalınmasını teşvik ediyor.

Sanki bir OHAL hali hissediliyor. Alışveriş merkezleri de açık mesela. Ama Kimsecikler yok ortada.

Havalimanları uçuşlara kapalı. Yurt dışı giriş-çıkışlar sadece karayoluyla sağlanabiliyor, o da tedbirli. Polonya’da bir şekilde dönüş yapan Polonyalılar (ve oturum izni sahipleri) 14 gün zorunlu ev karantinasına giriyor.

Zaten Varşova sessiz bir şehir. Polonya genel olarak sessiz sakindir gerçi. Ama hiç bu kadar olmamıştır belki. Dışarıda çok nadiren insan görürsünüz.

Restoranlar kapalı. Çok büyük bir kısmı paket servis hizmeti vermeye başladı. Gece kulüpleri ve barlar da kapalı.

Marketler açık. Ama biz mobil uygulamalarla market alışverişi yapmayı tercih ediyoruz. Mecbur kalmadıkça dışarı çıkmıyoruz.

Maske satışlarında fahiş durumlar söz konusu olunca, Başbakan da internet üzerinden binlerce ürünün satışını yasakladı. Bu ürünlere ilaçlar, ateş ölçerler, maskeler, ve daha neler neler dahil inanamazsınız. Mecburen hepsini yasaklamak durumunda kaldılar. Çünkü 30-40 złoty’e alacağınız malzemeleri 300-500 złoty’e bulmaya başlamıştık. Komple sistemin önünü kesmiş oldular.

İnsanlar maske kullanıyor mu? Herkes değil. Market çalışanlarında ya da parkta oynayan çocuklarda (ki 2 çocuk gördük sadece) maske gördük. Ama öyle herkeste olduğunu söyleyemeyiz. Diğer bir yandan, birkaç gündür evden çıkmıyoruz zaten. Televizyonlardan gördüğümüz ve arkadaşlardan gördüğümüz kadarıyla, şehir oldukça tenha. Oturduğumuz muhitte de pek sitede yürüyen insan gördüğümüz söylenemez.

Polonya gerçekten tedbiri aldı mı? Bizce evet. Sınırların kapatılması dahi büyük bir olaydı. Evet, yüzlerce yabancı ülke vatandaşı hala sıkıntı yaşıyor. Şuan vatandaşlarımız da Türkiye’ye dönmekte zorlanıyor. Almanya üzerinden bilet alan arkadaşların uçuşları dahi iptal oldu, Polonya’da kalmak zorunda kaldı. Ama genel olarak yabancıların ve turistlerin ülkeye gelmiyor olması, vaka sayısının katlanmasını kesinlikle etkiliyor.

Okullar zaten 2 hafta kapalı. Çoğu işyeri de evde çalışmaya yönlendiriyor. Üniversitelerin bir kısmı mecburi tatil sırasında yurt dışına çıkmayı yasaklıyor (öğrencileri için).

Tüm büyük etkinlikler iptal. Gerçi küçük etkinlikler de iptal. Fuarlar iptal. Konserler iptal. Tiyatrolar, sinemalar ve müzeler kapalı.

Oldu da Polonya’ya tatile gelirim diye Mart-Nisan aylarına bilet aldıysanız, ve hatta konsolosluğa da vize başvurusunda bulunduysanız, çok yazık, en kötü zaman denk gelmiş size. Hatta son yüzyılın en berbat vakti diyebiliriz. Çünkü Polonya’ya zaten şuan turistik gelemeyeceğiniz gibi, olur da ileride gelecek olsanız dahi, şu sakinlikte ve tüm ülke kapalıyken (şalterleri indirmişken), gelip gezeceğiniz en gereksiz vakit olur..

İnsanlar sadece virüs konuşuyor. Polonya’ya virüs uğramadan önce de öyleydi. Ama artık daha fazla. Gerçi tüm dünya artık böyle değil mi?

Kısaca şimdilik genel durum böyle.

Henüz sokağa çıkma yasağı yok. Ama insanlar ya gönüllü olarak sokağa çıkmıyor (bizim gibi), ya da yakın zamanda Polonya’ya geldilerse, 14 gün zorunlu karantina altına alınmışlardır. Ayrıca zorunlu karantinaya alınanların dışarıya çıkması hem para hem hapis cezalarıyla (8 yıla kadar) karşı karşıya kalmalarına sebep olabiliyor.

Ama dünya artık bir Korona’dan önce bir de Korona’dan sonra olarak ikiye ayrılacak. İnsanlar daha minimalize yaşamayı ve evden de gayet çalışılabileceğini öğreniyor gibi. Tabi bunların hepsini biraz da zaman gösterecek.

Bakalım, Polonya’da daha da değişik bir hayata geçiş yaparsak, sizlerle paylaşırız mutlaka. Sosyal medyada da anlık olarak paylaşımlar yapıyoruz, merak etmeyin: Facebook, Instagram, Twitter.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir