Polonya’dan 47 Milyar Euro’luk Paket! #KORONA

Polonya hükümeti, COVID-19 koronavirüs salgınının ekonomi üzerindeki olumsuz etkisini ortadan kaldırmayı ve sağlık hizmetlerine daha fazla yatırım yapmayı amaçlayan 47 milyar Euro’luk paket hazırlandı.

Başbakan Mateusz Morawiecki ile Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ortak bir basın toplantısıyla paketten hakkında açıklamalarda bulundular.

Cumhurbaşkanı: Hem girişimcilerin hem de şirketlerin desteklenmeye ihtiyacı var. Çünkü bugün hiç de iyi durumda değiller. Tüm ekonomi etkileniyor.

Planlanan özel paketin içeriği şu 5 kategoride olacak:

  • Çalışan güvenliği
  • Şirket finansmanı
  • Sağlık hizmetleri
  • Finansal sistem
  • Kamu kurumları.

Toplantıda epey açıklamalarda bulunuldu. Ancak hepsi üzerinde çalışmalar devam ediyor. Yakında daha da netlik kazanacak. Biz kısaca şimdilik net olmak üzere olan konularla ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Sağlık Hizmetleri

Hastanelerin bulaşıcı hastalıklarla başa çıkmasına yardımcı olmak üzere 7,5 milyar złoty’lik söz verdi. Finansmanın yeni ekipmanlara ve gerektiğinde hastanelerin gerekli modernizasyonlarına yardımcı olacağını söyledi.

Çalışan Güvenliği

İş kaybını önleme amacıyla, serbest meslek sahipleri (kendi işini yapanlara), ve anlaşma ile çalışanlara (Umowa zlecenia ve Umowa o dzieło) asgari ücretin %80’i kadarlık ödeme düşünülüyor.

Şirket Finansmanı

Şirketlerle konuşulan en önemli meselelerden biri kredi taksitleri ve sigorta ödemelerinin en az 3 ay ertelenmesi mevzusu. Bu konuda çalışmalar devam ediyor. Ancak büyük ihtimal bu konuda imzalar atılacak. Ekstra ertelemeler de olacak tabi ki.

Kamu Kurumları

Paketin bir ayağı da kamu kurumları yatırımları. En az 30 milyar złoty’lik bir fonun, yerel yönetim yolları, okulların modernizasyonu, enerji dönüşümü, çevrenin korunması ve tüm ülkenin altyapı öğelerinin yeniden inşası için: enerji, telekomünikasyon, internet, karayolu, demiryolu üzerine harcanacak.

Finansal Sistem

Bu konuda da bankalarla görüşmeler olacak. Özellikle küçük krediler de söz konusu deniliyor. Ertelemeler de olacak. Detayları bekliyoruz.

Paket tam anlamıyla detaylandırıldığında ve kanunlaştırıldığında sizlerle hem web sitemizden hem de sosyal medya hesaplarımızdan (Twitter, Facebook, Instagram) paylaşımlarda bulunacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir