THY Polonya’daki öğrencileri Türkiye’ye götürüyor!

Sınırları kapatan Polonya’da kalan ve memleketine dönmek isteyen öğrencilere yönelik yapılan çalışmalar doğrultusunda adım atıldı. Öğrenciler THY ile Türkiye’ye dönebilecek.

Geçtiğimiz günlerde vatandaşımız Türkiye’ye nasıl dönecek diye sormuş ve binlerce takipçimizle paylaşmıştık. Yetkili merciler de gereken adımı attı ve sırf öğrencilere yönelik bir program geliştirildi.

Ancak aşağıda da okuyacağınız gibi, acilen bugün içinde (21 Mart 2020) mutlaka Büyükelçiliğe e-posta göndermelisiniz.

Umarız çalışan ve turistlere yönelik de bir uçuş gerçekleştirilir. Çünkü aile ziyaretine gelip de Polonya’da kalan ve dönemeyen takipçilerimizin/vatandaşlarımızın olduğunu da biliyoruz.

COVID-19 Koronavirüs tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. Umarız en kısa zamanda geçer gider.

Büyükelçilikçe yapılan açıklama aşağıdadır:

Türkiye’ye gitmeyi arzu eden öğrencilerimize yönelik duyuru

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay tarafından yapılan açıklamanın metni aşağıda birinci maddede sunulmuştur:

“1.Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleriyle; ülkemize yönelik uçuşları durdurulan İngiltere, İrlanda, İsviçre, Polonya, İtalya, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde geçici olarak bulunan ve ülkemize dönmek isteyen öğrencilerimizin 21 Mart 2020 Cumartesi günü yerel saatle 17:00’ye kadar bulundukları ülkelerdeki diplomatik temsilciliklerimize başvurmaları halinde, planlanan süre içinde dönüşleri gerçekleştirilecektir. Vatandaşlarımızın yurda dönüşlerini Dışişleri, İçişleri, Sağlık, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarımızla koordinasyon halinde THY ile sağlayacak ve Bilim Kurulu’nun tedbirleri kapsamında 14 gün karantina altında tutacağız.”

2.Polonya’daki öğrencilerimizden ülkemize dönüş arzusunu gerek Erasmus+ Ulusal Ajansı gerek Büyükelçiliğimize beyan eden ve kendilerine iletilen formu dolduranların bir daha başvurmalarına gerek bulunmamaktadır. Böyle bir başvuruyu yapmamış olup, yine de dönmeyi arzu eden sadece öğrenci statüsünde olanların bu taleplerini yarın sabah 10:00’a dek Büyükelçiliğimizin embassy.warsaw@mfa.gov.tr adresine “gitmek istiyorum” kaydıyla bildirmesi beklenmektedir. Bu başvuruyu yapanlara kimlik ve sair bilgilerini doldurması için bir Excel tablo gönderilecek ve bu tablonun eksiksiz olarak yine yarın 21 Mart en geç saat 17:00’e kadar Büyükelçiliğimize ulaştırılmış olması beklenecektir. Daha önce kayıt yaptırmış olanların karışıklığa yol açmamak üzere, kesinlikle yeniden başvurmamaları gerekir.

Uçuş ücretli olacaktır. Belirlendiğinde duyurulacaktır.

Bu operasyon sadece öğrenci statüsünde olanları kapsamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir