SOKAĞA ÇIKMA ‘kısıtlaması’ GELDİ!

Vaka sayılarının artmasıyla birlikte Polonya Başbakanı yeni tedbir planlarını açıkladı. Sokağa çıkma ‘kısıtlaması’ geldi!

Hükümet Kriz Yönetimi Ekibi’nin bir toplantısı ardından Başbakan Mateusz Morawiecki ve Sağlık Bakanı Łukasz Szumowski’nin katıldığı bir basın toplantısı yapıldı.

Yanlış anlaşılmadan hemen açıklayalım, sokağa çıkma yasağı değil, ‘kısıtlaması‘ geldi. Mecburi durumlarda dışarı çıkabilirsiniz yani. Aşağıda detaylıca inceleyeceğiz.

Kurallar yarın (25 MART 2020) itibariyle şimdilik 11 NİSAN 2020’ye kadar geçerli olacak. Süresi daha sonra uzatılabilecek (mevcut duruma göre).

Madde madde yeni kararları sıralıyoruz:

 • 3 istisna durum dışında hareket kısıtlaması geliyor:
  – İşe gidip gelebiliyoruz: Çalışanlar, iş yeri sahipleri ve çiftçiler, işe-gidip gelme hakkına sahip. Ayrıca mesleki faaliyetinizle ilgili mal ve hizmet satın alma hakkına sahipler.
  – Koronavirüs ile mücadelede gönüllü olmak: Virüsle mücadelede aktifseniz, karantinaya alınması gereken ya da evden ayrılmaması gereken kişilere yardım ediyorsanız, bu etkinlik içinde hareket edebilirsiniz
  – Gerekli acil alışverişler yapmak, ilaç almak, doktora gitmek, eczaneye gitmek, mecburi olarak akrabaya bakmak ya da köpek gezdirmek.
 • Toplu taşıma araçlarında bir sıra koltuk boş kalacak şekilde oturulacak. Arka arkaya oturmak yasaklandı.
 • Dışarıda en fazla iki kişilik birliktelikler olabilecek – 3 kişi (ve fazlası) olmak yasak (aileler hariç)
 • Toplu taşıma araçları kesinlikle tavsiye edilmiyor.
 • Kiliselere aynı anda 5 kişiden fazla giremeyecek, dua edemeyecek.
 • Vaka sayılarının artmasıyla birlikte sokağa çıkış yasağı gündemde
 • Mecbur kalmadıkça evlerden çıkılmaması şiddetle tavsiye ediliyor. Çok çok elzem ise alışveriş ve iş için çıkılabilir.

Diğer yandan daha önce paylaştığımız tüm kurallar ve yasaklar devam ediyor.

Tüm bu kurallar ve yasaklar şimdilik 11 Nisan’a kadar geçerlidir. Sonrası için detaylar geldikçe paylaşacağız.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir