Polonya’da yeni ÖNEMLİ kararlar açıklandı!

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs, Polonya’da da şimdiye kadar 2,132 kişiyi hasta etti ve 31 kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu. Bugün Polonya’da yeni ÖNEMLİ kararlar açıklandı.

Başbakan Mateusz Morawiecki ve Sağlık Bakanı Łukasz Szumowski koronavirüsün yayılmasını önlemekle ilgili yeni kısıtlamaların getirildiğini duyurdu.

Aşağıdaki önlem, yasak ve kısıtlamalar 1 Nisan 2020 itibariyle geçerli olacak.

 1. Sosyal Mesafe 2 Metre:

  Anne veya babanın çocuklarına yürüyüşte bakması, engelli ya da 18 yaşın altındaki kişilerin kamusal alanda kalması-bakılması haricinde, iki kişi arasındaki sosyal mesafe 2 metre olarak belirtildi.

 2. Parklar, bulvarlar…

  Parklara, bulvarlara, plajlara, yeşil alanlara, dinlenme yerlerine ve meydanlara girişlerde kısıtlamalar getirildi. Zaten parklar ve korular kapatılmıştı. Ancak bu kısıtlama ile tümüyle hepsi kapatılmış oldu.

 3. Çocuklar için kısıtlama

  18 yaşın altındaki gençler ve çocuklar sadece yetişkin biri ile kamusal alanda bulunabilir. Yani genç ve çocukların dışarı tek başlarına çıkmaları engellenmiş oldu.

 4. Kiralık bisikletler

  Kiralık şehir bisikletlerinin kullanımı yasaklandı.

 5. Marketlere kısıtlama

  Marketlerde bir kasada maksimum 3 kişi durabilir. Örneğin, bir mağazada beş yazarkasa varsa, aynı anda 15 kişi olabilir. Ayrıca marketlere eldivensiz giriş yasaklandı.

 6. Postanelerde kısıtlama

  Bir pencerede maksimum 2 kişi olabilir.

 7. Pazarlara kısıtlama

  Pazarlar ve meyve-sebze hallerinde tek bir satış bölgesinde maksimum 3 kişi durabilir.

 8. Kuaförlere kısıtlama

  Berber, kuaför, güzellik merkezleri, dövmeciler, piercingciler kapalı olacak.

 9. İnşaat-Yapı-Dekorasyon marketlerine kısıtlama

  Düm inşaat, yapı, dekorasyon marketleri haftasonları kesinlikle kapalı olacak.

 10. 65 yaş üstüne özel

  Mini marketler (sklepy spożywcze) ve eczaneler saat 10-12 arasında sadece 65 yaş üstü vatandaşlara hizmet verecek. Öğleden sonra da markete gidebilirler. Ancak belirlenen saatlerde gitmeleri öneriliyor.

 11. Otellere kısıtlama

  Oteller ve gece konaklama yerleri (miejsca noclegowe) kapatıldı. Karantina, izolasyon ya da inşaat firma çalışanlarının kaldığı yerler istisna olarak belirtildi.

 12. İş yerlerinde kısıtlama

  İş yerlerinde sosyal mesafe bir buçuk metre olmalı ve mutlaka dezenfektan bulundurulmalı.

 13. Hususi araçlarda kısıtlama

  Hususi-şahıs araçlarındaki yolcu limitleri kuralı daha özenle kontrol edilecek.

 14. Karantina kurallarında değişiklik

  1 Nisan’dan itibaren Polonya’ya giriş yapan vatandaşlar aileden uzakta 14 günlük zorunlu bir karantinaya tabi olacak veya tüm aile tek bir adreste karantinaya alınacak. Yani bir kişi dışarı çıkmayacak ama ailenin diğer fertleri çıkabilir düşüncesi ortadan kalkmış oldu.

 15. Otobüslerde kısıtlama

  Bu kısıtlama daha önce de tekrarlandığı üzere her otobüste yolcunun bir arka koltuğu boş olacak. Ayrıca yan koltuk da öyle olmalı.

 16. Rehabilitasyonlara kısıtlama

  Sağlık durumu nedeniyle gerekli-acil olanlar dışında tüm rehabilitasyon tedavilerinin iptal edildi.

 17. Dezenfekte yükümlülüğü

  Mağazalarda, marketlerde ve benzin istasyonlarında müşterilerin temas ettiği yerleri dezenfekte etme yükümlülüğü getirildi (örneğin ödeme terminalleri, benzin istasyonlarındaki pompalar-tanklar). Tabi ki müşterinin girip-çıktığı her nokta için geçerli bir yükümlülük oluyor.

Özellikle mecbur kalmadıkça evlerden çıkılmamasını rica ettiklerini yineleyen Başbakan ve Sağlık Bakanı, ‘en hızlı şekilde virüsün yayılmasını engellememiz için bu kısıtlamalara ihtiyacımız var’.

Bildiğiniz gibi eğitim kurumlarının kapalı olma durumu da Paskalya Bayramı’na kadar uzatılmıştı. Mayıs ayında yapılması öngörülen seçimler de gündemde.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir