Polonya’da salgın kısıtlamaları uzatıldı!

Bugün Başbakan yine ekranlarımız karşısına geçti ve salgın tedbirleriyle ilgili hem değişikliklerden hem de güncellemelerden bahsetti. Bakalım yeni neler var?

Bu tedbirlerimiz olmasa, onbinlerce vaka ile karşı karşıya kalırdık diyen yetkililer (özellikle Başbakan ve Sağlık Bakanı), hem kısıtlamalarla ilgili tarih güncellemelerini hem de yeni bir-iki tedbiri bizlerle paylaştılar.

  1. Alışveriş merkezleri, sinemalar, tiyatrolar üzerindeki kısıtlamalar-yasaklar 19 Nisana’a uzatıldı.
  2. Okul, üniversite, kreş ve anaokulların kapalı kalma süresi 26 Nisan’a uzatıldı. Uluslararası hava ve demir yolu trafiği de aynı şekilde hala kapalı olacak, okullar gibi.
  3. Sınırların kapalı olması kuralı da 3 Mayıs’a kadar devam ediyor. Karantina kuralları da aynen devam.
  4. 16 Nisan’dan itibaren kamusal alanda burun ve ağzı örtmek (yani maske takmak) zorunlu oluyor. Yani dışarı çıkacaklar için, maske zorunlu olmuş oldu.
  5. Matura (liseliler için üniversiteye giriş sınavı) ve sekizinci sınıf sınavları ertelendi. Bu sınavların Haziran’da yapılması düşünülüyor. Tarih kararlaştırıldığında, 3 hafta öncesinden duyurulacak.
  6. 26 Nisan’a kadar, küçük çocuklarla evde kalmak zorunda kalacaklar için bakım ödeneği uzatıldı.

Bu yazıyı yazdığımız tarih itibariyle (9.4.2020) Polonya’da Koronavirüs vaka sayısı 5,575’e yükseldi. Toplamda 107,597 kişiye test yapıldı. Hayatını kaybeden vatandaş sayısı toplam 174 oldu. Detayları Koronavirüs Polonya sayfamızda bulabilirsiniz.

Ayrıca güncel haberleri de Koronavirüs kategorimizde paylaşmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir