Karantinada Paskalya Nasıl Kutlanıyor?

Uzun zamandır beklenen ve hakkında çokça konuşulan Paskalya Bayramı geldi. Koronavirüs sebebiyle bu yıl daha fazla konuşuluyordu. Peki karantinada bayram nasıl kutlanıyor?

Tabi ki bu yorumlarımız ve gözlemlerimizi Polonya için yaptığımızı tahmin ediyorsunuzdur.

Sosyal medyada gördüğümüz kadarıyla, Polonyalılar olabildiğince evde kalmaya, kendi evlerinde Paskalya kutlamaya çalışıyor. Olabildiğince dışarı çıkmamaya çalışıyorlar. Ancak yine de marketlere gitmek yasak olmadığı için, maskeli şekilde marketlere gidiliyor. Marketlerde her kasa başına sadece 3 kişi bulunabiliyor. Küçük marketlerde 3 kişiden fazlasını göremezsiniz yani, mesela. Ve içeride de sosyal mesafeyi koruyorlar. Market alışverişi sırasında da sonrasında da insanlarla yakın ilişkide bulunmuyorlar. İnsanlar aynı kaldırımdan yürümeye dahi çekiniyor.

Tabi ki 39 milyonluk bir ülkeden bahsediyoruz. Onlarca şehir var. Tüm şehirler ve her eyalet de aynı şekilde ‘gönüllü’ karantinaya uyuyor ya da uymuyor demek doğru olmaz. Ancak genel olarak, insanlar birbirlerinden uzak duruyor, dezenfektan kullanıyor, ellerini daha çok yıkıyor, selamlaşmaktan çekiniyor, arkadaşlarıyla buluşmuyor, eğer mümkünse işe de gitmiyor (evden çalışıyor) ya da işe gitmek zorundaysa da dikkatli olmaya çalışıyor.

Peki karantinada Paskalya Bayramı nasıl kutlanıyor?

Bazı aileler zaten karantinaya hep birlikte girmişti. Yani ailecek. Onlar bir tık daha rahat. Ancak gençler ayrı, yaşlılar ayrı ise, durum biraz zor. Sağlık Bakanlığı da bayram kutlamasında ‘irtibatı koparmayın’ derken, telefon ve bilgisayar ile büyüklerinizle irtibata geçin dedi. Bir kısmı bu tavsiyeyi dinliyor. Dedim ya, özellikle sosyal medyada gördüğümüz kadar, genç arkadaşlarımız kendi başlarına kutluyor bayramı. Kolay değil. Güzel bir yemek yeme hayali vardı tüm ailelerde, her bayramda olduğu gibi.

Diğer yandan bu tavsiyeleri dinlemeyenler de var. Varşova’da bizim oturduğumuz sitede, yaşlı komşularımız da bulunuyor haliyle. Ve bu sabah torunlarının ziyarete geldiğini gördük. Hepsi değil tabi ama küçük rakamlar da değildi. Maalesef, evet zor bir bayramda bi araya gelememek, ama yine de uzak durmakta fayda var.

Kiliselerde yapılan dualara da kısıtlama gelmişti. O sebeple halk kiliselere de gidemiyor. Belki küçük yerlerdeki küçük kiliselere gidenler oluyordur, kim bilir. Yine de Polonya için kolay bir bayram olmuyor, orası gerçek.

Bu yazımızı okuyan Polonyalı takipçilerimizin ve ailelerinin Paskalya Bayramını kutlar, umarız bir sonraki bayramda neşe dolu şekilde – sağlıcakla – tüm aileler bir araya gelir.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir