Polonya’da maske ve eldivenler otomatlarda satılıyor!

Polonya’da çok güzel bir adım atıldı ve şimdilik iki büyük şehirde maske, eldiven ve dezenfektanlar otomatlarda satılmaya başlandı. Peki sistem nasıl işliyor?

Nasıl bisküvi, çikolata ya da su alıyorsak, şimdi oradan maske, eldiven ya da dezenfektan alabiliyoruz.

Şimdilik sadece Varşova ve Kraków’da faaliyete geçen sistem, umuyoruz ki diğer şehirlerde de görülür.

Bildiğiniz gibi 16 Nisan itibariyle Polonya’da kamusal alanda maske takmak (ya da burun ve ağzı kapalı tutmak) zorunlu oluyor. Bu sebeple de ‘Maseczkomat’ ismi verilen otomatlarda maske, jel ve eldiven satışları başladı.

Bu otomatları nerede bulabiliriz?

Başta da belirttiğimiz gibi, şimdilik sadece Varşova ve Kraków’da bulunuyor.

Varşova adresleri:
1) ul. Mozarta 1 (Mokotów)
2) Wołoska ve Odyńca caddelerinin kesiştiği noktada, pazar girişinde

Kraków adresleri:
1) Bronowice Małe tramvay durağı
2) Czerwone Maki tramvay durağı
3) Borek Fałęcki otobüs durağı
4) ul. Bratysławska – Kaufland marketin önünde
5) Osiedle Kombatantów ‘da
6) Dekada Alışveriş Merkezi’nde

Peki fiyatlar nasıl?

Evet, sizlerin de tahmin ettiği gibi, fiyatlar normal eczanelere göre ‘biraz’ daha pahalı.

Maskeler 8,80 złoty, şişelerdeki antibakteriyel jeller 13,90 złoty, tek kullanımlık eldiven (bir çift) 2,50 złoty… Ayrıca küçük 3 şişelik jeller de var, onlar da kutusu 4,50 złoty’e satılıyor.

8,80 złoty'lik maske bu şekilde
8,80 złoty’lik maske bu şekilde…

Bize soracak olursanız, fiyatlar çok yüksek. Mecburen başka yerde bulamazsanız, otomatlardan alabilirsiniz.

Umarız bir gün normal günlere döneriz ve bu otomatları yine çikolata-meyve suyu almak için kullanırız..

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir