İçeriğe geç

Dünya’nın en büyük uçağı Çin’den Polonya’ya sağlık malzemeleri getirdi!

Dün Polonya’nın gündeminde dünyanın en büyük uçağı Antonov An-225 Mriya vardı. Çin’den Polonya’ya tonlarca sağlık malzemesi getiren uçakta bakın neler vardı!

Antonov An-225 Mriya (Mrija), Polonya’nın Başkenti Varşova’daki Okęcie Fryderyk Chopin Havalimanına iniş yaptı. Uçağın içinde ise koronavirüs pandemisiyle savaşmak için gerekli ekipmanlar vardı.

TRAFİK OLDU – İNSANLAR AKIN ETMEK İSTEDİ

İlginç olan şey de, büyük ilginin sebebi içinde getirdiği sağlık malzemeleri değil de, getiren aracın dünyanın en büyük uçağı olmasıydı. Daha önce duymuşsunuzdur belki, Polonya halkının uçaklara karşı ayrı bir ilgisi var. Özellikle eğer havalimanı çevrelerinden çokça geçiyorsanız (ki bu havalimanı Okęcie’dekiyse, o daha bi özel), sıradan günlerde dahi insanların sırf fotoğraf-video çekmek için toplandığını görürsünüz. İşte dün de o günlerden biriydi. Ülkenin büyük kısmı karantina kurallarına uyarken, bir kısmı ise o devasa uçağı izlemek üzere havalimanı yakınlarına toplandı.

‘SİZ EVİNİZDE OTURUN, BİZ CANLI YAYINLAYACAĞIZ’

Varşova Chopin Havalimanı, bu etkinliğin canlı yayınlanması garantisi verdi ve ‘siz evde oturun, biz yayınlayacağız, söz’ denildi. Ancak tabi ki yine de izlemeye gidenler oldu ve trafik durumu zaman zaman yeşilden kırmızıya döndü.

‘TONLARCA MALZEME İÇİN KİRALADIK’

Devlet Bakanı Jacek Sasin’in TVP 1’e yaptığı açıklamada, ‘daha önceleri LOT ile malzemelerin getirildiği ancak bu sefer siparişlerin yüklü olmasından dolayı daha büyük bir uçak kiralamaya karar verdiklerini’ dile getirdi.

7 Milyon maske, birkaç yüz bin tulum, birkaç yüz bin kask (koruyucu), bu devasa uçak ile Çin’den Polonya’ya getirilmiş oldu. İlk etapta bu malzemeler hastanelere götürülecek, aynı zamanda Malzeme Rezerv Ajansı’na da gönderilecek.

Medyada tıbbi hizmet için ekipman taşımak için böyle güçlü bir makineye gerçekten gerek olup olmadığı sorusu ortaya çıktı. Ancak yapılan açıklamalara göre, bu çözüm iki küçük uçak kiralamaktan daha ucuza geliyordu, bu sebeple tek tip büyük uçakla taşınılması kararı verildi.

Ukraynaca’da ‘rüya’ anlamına gelen Mrija, 1988’de üretildi ve 250 ton taşıma kapasitesi bulunuyor. Antonov An-225’in ikincisi de yapılacaktı, ancak sovyetlerin çöküşünden sonra plan iptal oldu, rafa kaldırıldı.

POLONYA’YA ÜÇÜNCÜ KEZ GELDİ

Bu dev uçağın Polonya’ya üçüncü ziyareti oldu. Daha önce 2003 yılında Poznań’daki Ławica havaalanına ve Katowice-Pyrzowice havalimanına (2005) inmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir