İçeriğe geç

Polonya-Türkiye Uçak Seferlerine İlişkin Duyuru

Yakın zamanda Polonya sınırları ile ilgili yazımızı paylaşmış ve yakın zamanda açılmasının zor olduğuna değinmiştik. Şimdi de Polonya-Türkiye uçak seferlerine ilişkin duyurumuz var.

İzin verirseniz hiç lafı uzatmadan Türkiye Cumhuriyeti Varşova Büyükelçiliği tarafından facebook hesaplarından paylaşılan duyuru aynen sizlerle aşağıda birlikte okuyalım:

Bilindiği üzere, Koronavirüs (COVID-19) salgınının Polonya’yı Mart ayı başlarında etkilemesinin ardından, Polonya Hükümeti aldığı kararla ülkemiz dâhil birçok ülkeyle uluslararası uçuş bağlantılarını iptal etmiş ve sınırlarını kapatmıştır. Ülkemiz de benzer şekilde Polonya dâhil uluslararası yolcu uçuşlarını durdurmuş, yabancılar için ülkeye giriş yasakları getirmiştir. Polonya Havayolları (LOT) bakımından 26 Nisan 2020, Türk Havayolları (THY) açısından 20 Mayıs 2020 tarihine dek uçuşlar durdurulmuştur. İlaveten, Polonya’ya giriş yasağı da 3 Mayıs 2020 tarihine uzatılmıştır. 

Dolayısıyla şu ana kadar düzenlenen özel izinli istisnai seferler dışında, yeni bir açıklama yapılana kadar, ülkemiz ile Polonya arasında tarifeli ve charter seferleri halihazırda mevcut değildir. LOT internet sitesinde 27 Nisan 2020 tarihinden itibaren gerçekleştirilmesi planlanan Varşova-İstanbul uçuşlarının satışa sunulmaya başlandığı görülmüştür. Ancak, bu uçuşların belirli bir süre daha gerçekleşme olasılığı oldukça zayıftır. Aksine bir gelişme olduğu takdirde, Büyükelçiliğimizce bilgilendirme yapılacaktır.

Polonya’dan ülkemize dönmek isteyen vatandaşlarımız için Devletimizce tahsis edilen iki THY uçuşuyla 23-24 Mart 2020 tarihlerinde toplam 437 kişi; LOT tarafından İstanbul’a Polonya vatandaşlarını taşımak için 1 Nisan günü düzenlenen istisnai sefer öncesinde de ülkemize dönmek isteyenlerden 53 kişilik bir grup, Varşova-İstanbul seferiyle ülkemize gönderilmiştir. 

Özel tahsisli bir THY uçağı son olarak 17 Nisan 2020 günü 212 vatandaşımızı ülkemize götürmüştür. Bu uçuşa gitme talebini Büyükelçiliğimize bildiren ve duyurularımızı yanıtlayan vatandaşlarımız katılmıştır. 

Türkiye’ye gönderilen vatandaşlarımız 14 gün zorunlu karantinaya tabi tutulmaktadır. 

Bu son uçuştan sonra önümüzdeki dönem bakımından öngörülen bir istisnai uçuş bulunmamaktadır. 

Uçuş öngörülmemekle birlikte, önümüzdeki dönemde oluşabilecek ihtiyaçları ve mevcut durumu ilgili makamlarımıza yansıtabilmek amacıyla, Polonya’da geçici süreyle bulunup, ülkemize dönmek isteyen vatandaşlarımızın T.C. Varşova Büyükelçiliği e-posta hesabına (embassy.warsaw@mfa.gov.tr) aşağıda yer alan bilgileri içerecek şekilde başvuruda bulunmaları rica edilmektedir.

Ad-soyadı:
Doğum tarihi:
T.C. kimlik numarası:
Pasaport numarası:
Telefon numarası:
e-posta adresi:

17 Nisan 2020 uçuşu ve önceki uçuşlar bağlamında listelerde yer alıp çeşitli sebeplerle seferlere katılamayanların da ülkemize dönüş niyetleri hala geçerliyse yedek olarak kaydedilmek üzere yeniden başvuru yapmaları gerekmektedir.

17 Nisan 2020 tarihinden bugüne kadar başvuru yapmış ve kendilerine listeye eklendiklerine dair e-posta gönderilmiş olan vatandaşlarımızın karışıklığa sebebiyet vermemek amacıyla yenden e-posta göndermemeleri önemle rica olunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir