Polonya’da Restoranlar ve Kuaförler Açılıyor!

Her ne kadar bazı kısıtlamalarla birlikte de olsa, Polonya’da restoranlar ve kuaförler açılmaya başlıyor. Peki başka ne tür yenilikler bizi bekliyor?

Bugün Başbakan Sayın Mateusz Morawiecki’nin yaptığı açıklamaya göre, 18 Mayıs 2020 tarihi itibariyle Restoran, bar ve kafeteryalar ve AVM’lerdeki yemek satış noktaları tekrar açılmış olacak. Sadece dışarıda yani bahçelerde değil, işletme içerisinde de müşteri kabulu olacak. Tabi ki bazı şartları var. Örneğin, her 4 m2’ye 1 kişi ayrılacak, 2 masa arasında 2 metre mesafe bulundurulacak, çalışan garson ve aşçıların hem maske hem de eldiven taşıma zorunluluğu bulunacak, müşteriler de masaya kadar maskeli olacak, yemek yerken maskeleri çıkaracaklar.

Kuaförler de açılıyor!

Sadece restoranlar değil, kuaförler ve güzellik salonları da açılıyor. Sadece randevulu çalışma sistemine devam edilmesi ve kalabalık olmamasının altı çizildi.

Toplu taşımada sınır sayı artıyor! Dini törenler daha kalabalık olabilecek.

Toplu taşıma araçlarında insan sayısının sınırı ve dini törenlere katılanların sayısı da artırılacaktır. Normalde bir ibadethanede 15 m2’ye 1 kişi giriş yapabiliyorken, artık 10 m2’ye 1 kişi olacak. Diğer bir tabirle, bugüne kadar 150 m2’lik bir kilisede 10 kişi ibadet yapabilirken, artık 15 kişi olabilecek.

Sınır kontrolleri 1 ay daha uzatıldı!

İç sınırda (Almanya, Litvanya, Çekya ve Slovakya ile) yapılan kontroller, 14 Mayıs’tan itibaren 30 gün süreyle uzatıldı. Daha önce belirlendiği ve bildirildiği üzere, sadece belirlenmiş sınır kapılarından geçişler devam ediyor.

Uçuş yasakları uzatıldı!

Daha öncesinde 9 Mayıs’a kadar geçerli olan uluslararası yolcu uçuşları yasağı, 23 Mayıs’a uzatıldı. Tabi ki hükümetin talebi üzerine yapılan uçuşlar ve yabancı uçak firmalarının kendi vatandaşlarını geri almaya ya da oradaki Polonya vatandaşlarını getirmeye yönelik düzenlenen anlaşmalı charter uçuşları istisna durumda. Ayrıca LOT Havayolları da zaten 31 Mayıs tarihine kadar uçuşların olmadığını belirtmişti.

Futbol sahaları açılıyor!

Maksimum 22 oyuncu ve 4 antrenörle birlikte futbol sahaları yeniden açılmış olacak.

Açık hava spor aktiviteleri geri dönüyor!

Maksimum 14 katılımcı e 2 antrenör (koç) ile birlikte açık hava spor aktiviteleri (stadyumlar, koşu parkurları, kaykay parkları vs.) tekrar açılıyor.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir