İçeriğe geç

Polonya virüs sonrası normale döndü mü?

Sürekli aldığımız bu soruya yanıt verelim istedik. Polonya’da durumlar nasıl? Koronavirüs sonrası neler değişti? Yoksa daha etkileri devam ediyor mu?

Şahsi görüşümüz şu ki, (hemen başta belirtelim) – hemen normale dönecek kadar işlerin yoluna girdiğine inanmıyoruz. Tedbirli şekilde yaşamaya devam etmek gerekiyor.

Sadece şuan Polonya’da olmayan ya da evden hiç çıkmayanlar için Polonya’nın şuan nasıl bi seyirde olduğunu kaleme alalım dedik.

Restoranlar açıldı. Kafetaryalar dolup taşıyor.

Özellikle havanın güzel olduğu günlerde, halk gayet dışarıda.

Maske takma zorunluluğu yok. Bu sebeple halkın belki sadece %10’luk küçük bi kesmi maske kullanıyor.

Restoranlarda mesafeli şekilde oturmaya çalışıyoruz.

Dışarıda yemek yeme olayı aynen devam.

Temmuz ayı için bilemiyoruz henüz ama Haziran içinde de plazalar henüz çalışmaya başlamadı. Büyük oranda evden çalışmalar devam ediyor.

Ama trafik geri döndü. %80 oranında halk yine dışarılara adapte oldu diyebiliriz. Epey bir kesim işe gidip geliyor. Sadece plazalardaki beyaz yakalı çalışanlar daha çok evinde.

Plazalarda virüs kapılır endişesiyle uzaktan işlerini yürütebilecek çalışanlar, kendilerini bilgisayarlarıyla birlikte kafeteryalara attı. Hep ofisteyken, şimdi farklı konumlarda aynı işi yapmanın mutluluğunu yaşıyorlar.

Dondurmacılarda kuyruklar devam ediyor.

Toplu taşımada sayı limiti var. Aracın büyüklüğüne göre değişiyor. Ancak kesintisiz şekilde ulaşım devam ediyor.

AB üyeleri içinde gidiş geliş serbest. Karantina durumu yok. Ama uçuşlar genelde iptal oluyor yine. Daha çok araba ile karayolu ulaşımıyla ülkelerarası seyahatler gerçekleşiyor. Otobüsler de çalışıyor.

Havalimanları hala sessiz sakin. Araç kiralamak falan istiyorsanız, önceden rezervasyonunuz varsa, ofislerini açıyorlar. Yoksa o dahi sıkıntılı. iş-güç olmadığı için turizm firmalarının ofisleri de kapalı. En son Chopin havalimanına gittik, geçen hafta sonu. Sinek avlıyordu. Havalimanına giriş için maske zorunlu. Kapıda satın alabiliyorsunuz, elinizde yoksa. Ateşinizi ölçüyorlar, giriyorsunuz.

İkinci dalgadan Polonya da korkuyor. Hep birlikte tam anlamıyla çözülmesini bekliyoruz.

Özellikle Polonya’da yaşıyor ve 1-2 ay dışarı çıkmadıysanız, ilk çıkışınızda şok olmaya hazır olun. Biz öyle olduk.

En son resmi rakamlar nasıl peki?

25 Haziran 2020 tarihinde 298 yeni vaka ve 16 ölüm bildirildi, Polonya Sağlık Bakanlığı’nca.

Toplamda da 33,119 vaka kayıt edilirken, 1,412 ölüm bildirildi.

İkinci dalgadan korkmuyorlar mı?

Aslında tüm dünyada olduğu gibi Polonya’da da korkuyorlar ve konuşuyorlar. Ancak halk biraz hızlı adapte oldu gibi. İş yerleri mecburen açılabilir, insanlar mecburen tedbirle çalışabilir, ancak sosyalleşme bu kadar hızlı olmamalıydı.

Bakalım, umarız gerçekten bitiyordur. Ancak her gün kayıt edilen vaka sayısında da ölüm sayısında da bir düşüş gözlemlemiyoruz. Açık ve net.

Koronavirüs ve benzeri hiçbir virüsün olmadığı, güzel günlere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir