Şimdi Polonya’ya kimler gelebiliyor, kimler gelemiyor?

Polonya ve Türkiye arasında uçuşlar başladı. Biz de en çok soruyu bu konuyla ilgili alıyoruz: kimler gelebiliyor, kimler gelemiyor? Açıklamaya çalışalım o halde.

Öncelikle belirtmek istiyoruz ki, hemen ilk akşamdan bu yazıyı yayınlamamamızın sebebi, herşeyi tam anlamıyla teyit etmek istememizden dolayıdır. Bu sebeple aşağıda paylaşacağımız bilgileri teyit ettiğimizden emin olabilirsiniz.

Şimdi kimler Polonya’ya gelebilir?

 • Polonya vatandaşları
 • Polonya vatandaşları’nın eşleri veya çocukları veya devamlı bakımı altında bulunanlar
 • Pole Kart hamilleri (Karta Polaka)
 • Diplomatik temsilcilik mensupları ve aileleri
 • Polonya’da geçici/sürekli ikamet izni bulunan yabancılar
 • Polonya’da çalışma izni bulunanlar, mevsimlik işçi olarak giriş sertifikası bulunanlar, mal taşımacılığı yapanlar şirket sorumluları ve şoförleri
 • Polonya’da öğrenimlerini sürdüren öğrenciler
 • Polonya’da araştırma ve kalkınma projelerinde görev alan bilim insanları
 • AB, EFTA, EEA üye ülkeleri ile İsviçre Konfederasyonu vatandaşları, eşleri ve çocuklarının

Peki kimler gelemiyor?

 • Turistik amaçlarla – turist vizesiyle
 • Yeşil pasaportla

Karantina uygulanıyor mu?

Yukarıda ‘gelebilir’ diye saydıklarımız için 2 haftalık karantina uygulanmıyor. En azından şimdilik (30 Temmuz 2020 haftası için böyle diyoruz).

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

2 Comments on “Şimdi Polonya’ya kimler gelebiliyor, kimler gelemiyor?”

 1. Benim anlam veremediğim durum: Nasıl Polonyalı biri Türkiye’ye gelebiliyorsa, Türkiye’den de biri oraya gidebilmeli. Ne yani Polonya’dan gelen burada virüs bulaştırsa sorun yok ama Türk vatandaşı Polonya’ya virüs bulaştıramaz? Bunun anlamı budur. Bu bir çifte standarttır. Avrupa ülkeleri acilen bu kararlarını düzeltmelidir. Aksi halde, ülkeler arası işbirlikleri tamamen sona erecektir. Paylaşım için çok teşekkürler.

 2. Merhabalar. Değerli yorumunuz için teşekkürler. Avrupa dışından turist gelişi ile ilgili husus sadece Polonya’yı değil, tüm Avrupa’yı ilgilendiren bir mesele. Biz de açılsın isteriz yollar tabi ki. Ancak Polonya tek başına yapamaz bunu. AB’nin aldığı bir karar ile tüm Şengen sınırı kapatıldı turistlere (Avrupa dışına). Türkiye ise Avrupa’ya kendi isteği ile açtı. Yani Türkiye kabul ediyor turistleri. Avrupa ise kabul etmiyor. Teşekkürler tekrar yorumunuz için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir