İçeriğe geç

Varşova’da maske zorunluluğu geliyor mu?

Polonya’da son birkaç haftada bir hayli artış gösteren koronavirüs vakaları, durmak bilmiyor. Peki Varşova’da maske zorunluluğu geliyor mu?

Kırmızı, sarı ve mavi olarak üç bölgeye ayrılan Polonya’da, Varşova da kısa zaman içinde gösterdiği vaka artışlarıyla birlikte MAVİ bölgeden SARI bölgeye geçiş yapacak gibi gösteriyor. Sağlık Bakanı da yaptığı açıklamada, Cumartesi günü Varşova’nın Sarı bölgeye geçmiş olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti. Çok büyük ihtimalle de yakın zamanda maske zorunluluğunun geleceğine inanıyoruz biz de.

Normalde kırmızı bölgede olan bazı kurallar, artık sarı bölgeye de taşınacak. Böylece, eğer Varşova sarı bölgeye gelirse, o zaman sokaklarda maske takmak zorunlu hale gelmiş olacak.

Sadece maske takmak değil, etkinlik kurallarında da değişiklikler olacak gibi görünüyor. Kırmızı bölgede 50 kişi limiti varken, sarı bölgede de 75 kişi sınırı bulunuyor. Ülkenin geri kalan bölgelerinde ise 100 kişi limiti devam ediyor.

Ekstra olarak gece kulüplerine de sınırlama geleceği gündemde. Maske takmayanların ise ‘takması sağlığına zararlı’ şeklinde bir sağlık raporu ya da bu durumu kanıtlayan başka bir geçerli belge sunması gerekecek (polis çevirmelerinde).

Bunların haricinde, ormanlarda, parklarda, sahillerde, tarihsel ve botanik bahçelerde maske takma zorunluluğu bulunmayacak.

Ne yapın ne edin, kendinize dikkat edin. Kalabalık alanlarda durmamaya çalışın.

Bu yazdıklarımızın hepsi, şuan için kırmızı bölgede zaten uygulanıyor. Ancak Varşova’da yani başkentimizde de uygulanması söz konusu. Karar tam kesinleştiğinde, özellikle Instagram ve Twitter hesaplarımızdan sizlerle güncel bilgileri paylaşıyor olacağız.

Kaynak: TheFirstNews

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir