İçeriğe geç

Kategori: Kültür&Sanat

Polonya Sineması’nın Ustası Andrzej Wajda’nın Filmleri İstanbul’da!

Polonya sinemasının en büyük ustalarından Andrzej Wajda (1926-2016), altı başyapıtıyla Akbank Sanat’ta bizlerle. Polonya İstanbul Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla gerçekleşecek etkinliğe İstanbul’da Polonyalılar Derneği de katkılarını sunmuş.

Yorum Bırak

Chopin’in Doğum Günü İstanbul’da Kutlanıyor!

1 Mart 1810’da Zelazowa-Wola (Polonya) ’da doğan ve 18 Ekim 1849’da Paris (Fransa) ’de hayata veda eden Frédéric Chopin (Fryderyk Franciszek Chopin), romantik dönemin Polonyalı piyanist ve bestecisinin doğum günü, İstanbul’da adına verilecek bir konser ile kutlanıyor.

Yorum Bırak

Soğuk savaşın ortasında sıcak bir aşk hikayesi: Cold War

Polonyalı usta yönetmen Pawel Pawlikowski’nin bu hafta gösterime giren filmi Cold War’ı, Soğuk Savaş’ın ortasında sıcak bir aşk hikâyesini anlatıyor. Filmin yapımcısı Ewa Puszczynska, Pawlikowski ile çalışma tecrübesini ve Polonya sinemasının Hollywood karşısında nasıl varlık göstermeye başladığını anlattı.

Yorum Bırak

Polonya’nın yeni dizisi İstanbul’da çekildi: Nielegalni!

İstanbul’da Belaruslu silah satıcısını ele geçiren Polonyalı istihbarat birimi Q departmanı Başkanı Konrad Wolski, İsveç’te planlanan bir terör saldırısını öğreniyor. İşte macera da tam bu sırada başlıyor. Dizinin ilk bölüm çekimleri İstanbul’da tamamlandı!

Yorum Bırak

Soğuk Savaş yıllarında geçen bir aşk hikayesi: ‘Zimna Wojna’

Paweł Pawlikowski’nin prömiyerini yaptığı 71. Cannes Film Festivali’nden En İyi Yönetmen Ödülü’yle döndüğü filmi ‘Cold War’, önümüzdeki aylarda Türkiye’de vizyona girecek. Filmden şu ana kadar iki fragman yayınlandı.

Yorum Bırak

“Gündelik Yaşamda Avrupalı Müslümanlar” yazarı Nilüfer Göle Polonya’dan ödül

TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. Nilüfer Göle, “Gündelik Yaşamda Avrupalı Müslümanlar” adlı kitabı ile Avrupa Dayanışma Merkezi ve Polonya Jan Nowak-Jeziorański Doğu Avrupa Koleji tarafından “Yeni…

Yorum Bırak

2017 Eurovision Şarkı Yarışması’na katılacak Polonyalı temsilci açıklandı

2017 Eurovision Şarkı Yarışması bu sene Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Yarışmanın  yarı finalleri 9-11 Mayıs, final ise 13 Mayıs’ta gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz günlerde…

Yorum Bırak