Polonya Hakkında

Polonya Cumhuriyeti…

Orta Avrupa’da bulunan ve Avrupa’nın gelişen yüzü olan Polonya, Almanya’nın doğusunda, Rusya’nın kuzeybatısında ve Baltık Denizi’nin güneyinde bulunmaktadır.

Ülke 312.679 km²’lik yüzölçümüyle Avrupa’nın dokuzuncu büyük ülkesidir. Ayrıca yaklaşık 38 milyonluk nüfusuyla da dünya sıralamasında en kalabalık 33. Ülke konumundadır.Siyasi Yapı…

Yönetim şekli Cumhuriyet’tir(İlan tarihi: 11 Kasım 1918). 1 Ocak 1999 tarihinde yapılan idari repormla, daha önce 49 idari bölgeye ayrılmış Polonya, bu yayı 16 idari bölgeye düşürmüştür. İdari bölge başkanlığındaki iller şunlardır: Wroclaw, Bydgoszcz/Toruń, Łódź, Lublin, Gorzów Wielkopolski/Zielona Góra, Kraków, Varşova, Opole, Rzeszów, Białystok, Gdańsk, Katowice, Kielce, Olsztyn, Poznań ve Szczecin’dir.

Sözleri J. Wybicki tarafından yazılıp M. Oginski tarafından bestelenmiş olan “Dabrowski’nin Mazurkası”, “Jeszcze Polska nie zginela” (Polonya Daha Ölmedi) marşı, Polonya’nın ulusal marşıdır. Ulusal simgesi Beyaz Kartal’dır. Ulusal rengi kırmızı ve beyazdır. Polonya’nın bir sloganı “Polonya Aile Cumhuriyeti“dir.

Siyasi yapı ile ilgili önemli bir olay…

23 Ekim 2005’te Cumhurbaşkanlığı görevine gelen Lech Kaczynski, 10 Nisan 2010’da heyetiyle birlikte Rusya’ya yolculuğu sırasında bulunduğu uçağın düşmesi sebebiyle hayatını kaybetmiştir. Polonya bu feci kaza sonrasında yönetim kadrosundaki büyük bir ekibi kaybetmiş olmuştur. Keza uçakta Cumhurbaşkanı Kaczynski ile birlikte Genelkurmay Başkanı Franciszek Gagor, Merkez Bankası Başkanı Slawir Skrzypek, Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrej Kremer, Polonya’nın sürgündeki son Devlet Başkanı Ryszard Kaczorowski, Ulusal Güvenlik Bölümü Başkanı Aleksander Szczyglo, Devlet Başkan Yardımcıları Pawel Wypch ile Mariusz Handzlik, Parlamento Başkan Yardımcısı Jerzego Szmajdzinski gibi üst düzey devlet görevlileri yer alıyordu. Bunların yanı sıra Cumhurbaşkanı Kaczynski’nin eşi Maria da hayatını kaybetti. Bu vahim olaydan sonra açıklama yapan Polonya Başbakanı Donald Tusk, “Polonya’nın savaş sonrası tarihinin en trajik olayı olduğunu” kaydetmişti. (Konuyla ilgili detaylar için ‘Polonya’nın önde gelenleri, önce gittiler…’ başlıklı yazımıza gözatabilirsiniz.)Ekonomi…

Geçiş süreci ekonomileri arasında bir başarı örneği olarak öne çıkan Polonya, 1990 yılından beri istikrarlı bir ekonomik liberalizasyon politikası izliyor. 2004 yılının Mayıs ayında Avrupa Birliği’ne(AB) üye olan Polonya’nın Avrupa Birliği ülkelerine olan ihracatında yaşanan artış ülkenin büyümesine katkıda bulunmuştur.

İklim…

Yaz ayları sıcak da olsa yağmurlu geçiyor Polonya’da. Haftanın birkaç günü yağmur yağar. Kış aylarında ise Kasım ayında başlayan kar yağışı, Mart ayına kadar ülkeyi terk etmez. Hatta Nisan ayında dahi az da olsa kar yağdığını görebilirsiniz. Ama normal şartlarda Mart ayından sonra kar yağışının azalmasıyla birlikte ülke sıcak bir rüzgara ev sahipliği yapar. Polonya’da en güzel sıcağın hissedildiği ve güneşin görüldüğü aylar Haziran ve Temmuz aylarıdır.Sıcaklık…

Sıcaklık durumu ise farklılık gösterebiliyor Polonya’da. Bir gece  +10 derece iken hemen 1-2 saat sonrasında -15 derece olabilir. Kışın -25 dereceyi görmeniz çok mümkün. Yaz aylarında ise en yüksek +27 derece olabiliyor(istisnalar haricinde).

Kültür Sanat…

Adam Mickiewicz, Jan Kochanowski, Witold Gombrowicz, Stanisław Lem, Bruno Schulz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jan Polkowski, Adam Zagajewski, Julian Kornhauser, Ewa Lipska ve Rafal Wojaczek gibi tanınmış yazarları vardır. Ayrıca, Henryk Sienkiewicz,Władysław Reymont,Czesław Miłosz ve Wisława Szymborska Nobel ödülü alan edebiyatçılarıdır.

Polonya’nın en ünlü sanatçısı, on dokuzuncu yüzyılda yaşamış besteci ve piyanist Fredric Chopin‘dir.

Din…

Avrupa’nın en dindar ülkesi olduğu söylenmektedir. Polonyalıların %90’ı Katolik olduğunu belirtmektedir. Dini inancı olanlar arasından 4 grup saptanabilir niteliktedir.

1. Polonyalıların %15’i çok dindar olup, her gün ibadet ederler.

2. 35-55%’i, Tanrı’ya inanırlar ve dua ederler ancak kiliselere sıklıkla gitmezler.

3. 20-25%’i, Tanrı’ya inanıp kiliseye çok ender giderler. Kiliseyi eleştirirler.

4. 20-30%’u Tanrı’ya inanırlar ancak ibadet etmezler.

 

Polonya Meclisi (Sejm) başkan kürsüsünün arkasında Haç vardır. Anayasa’da ilgili her bölümde Katolikliğe atıf vardır. Bu anlamda, Katoliklik devletin resmi dini olarak kabul edilmektedir de denebilir. Varşova Başpiskoposu, aynı zamanda Polonya Başpiskoposu’dur ki, 1981’den bu yana bu görevi Kardinal Józef Glemp üstlenmektedir. Dini başkent Gniezno’dur ve bu kentin piskoposu doğrudan, başpiskopos ûnvanı alır. 1978 yılının Ekim ayında, Krakow Piskoposu kardinal Karol Wojtyła (Karol Voytıua), II. Jean Paul (ikinci Jan Pol) adı ile ‘Papa’ seçilmiştir. Wojtyła, yani II. Jean Paul 2005 yılında yaşlılığı nedeniyle ölmüştür.

Polonya ile ilgili paylaşacağımız Resmi verilen bunlar şimdlik. Polonyadan Ekibi olarak Polonya hakkında ne var ne yoksa araştırmaya ve siz değerli ziyaretçilerimizle paylaşmaya devam ediyoruz.

Polonyadan.Com İletişim Bilgilerimiz: İletişim Polonyadan…3 Comments on “Polonya Hakkında”

  1. Polonyada doguldum azeriyim simdi ben polonyaya gitmek icin ne yapabilirim??

  2. Merhaba. Polonya doğumlu olmanız, maalesef size oturum ve çalışma izni vermez. Normal şartlarla vize alarak gelmeniz gerek. Diğer vatandaşlardan bir farkınız olmamaktadır, maalesef.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir