Polonya Vizesi

Polonya, Türkiye Cumhuriyeti’ne vize uygulaması yapan ülkelerden biri. Avrupa Birliği üyesi olduğu için de Avrupa kuralları geçerli. Bu sebeple Polonya’ya gidişlerde vize alınması gerekiyor.

Polonya Vizesi ile ilgili ‘vize’ kategorisi altında birçok kez güncel içerikler paylaştık sizlerle. Schengen ve Ülke Vizesi(D tipi kalış vizesi) olmak üzere 2 adet vize türünden bahsedilir genel olarak. Çalışma vizesi ve turistik vize de ayrı kategoriler aslında. Ancak bunlar da Schengen ve Ülke Vizesi kategorisine dahil olabiliyor.

3 aydan fazla kalacaklar için alınması gereken vizeye, Ülke Vizesi deniliyor ve bu vize en fazla 365 günlük alınabiliyor. 90 güne kadar kalışlar için ise Schengen Vizesi başvurusu yapılmalıdır.

Polonya Vizesi ile ilgili 13 Ocak 2012’de ‘Polonya’ya vize alma yolu değişti!’ başlıklı yazımızda açıkladığımız gibi, 2 Ocak 2012 tarihi itibariyle Polonya Vizesi işlemlerinizi VFS GLOBAL isimli firma aracılığı ile almaya başladık. Yeni sistemle ilgili detayları yazmış olduğumuz o yazıda bulabilirsiniz.Sadece VFS GLOBAL ile mi Polonya Vizesi başvurusu yapabiliyoruz?
Hayır. Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu websayfalarından direkt başvuru için randevu alabilirsiniz. Ancak Ankara için sadece Salı ve İstanbul için sadece Çarşamba günleri işlem yapılabilmekte. Bu sebeple randevu almak zorlaşabiliyor ya da günler size uymayabiliyor. Bu sebeple Konsolosluk da VFS GLOBAL’i tavsiye ediyor.

Polonya Vizesi için gerekli belgeleri Vize İşlemleri sayfamızdan öğrenmeniz de mümkün.

Yeşil Pasaport ile Polonya konusuna da daha önce değinmiştik. Bu konuyla ilgili detayları da Yeşil Pasaport etiketi altında bulabilirsiniz.

Her türlü soru, görüş ve önerilerinizi İletişim sayfamız aracılığı ile bize iletebilirsiniz.8 Comments on “Polonya Vizesi”

  1. Geri bildirim: Pierogi | Haberpl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir