Daha önce oturum izinleri ve vizeler ile ilgili çokca paylaşımlarda bulunduk. Ancak bu hafta aldığımız sorularda da gördük ki, kalış süresi uzatma işlemleri ile ilgili de belirtmemiz gereken hususlar var.

Oturum izni(kartı) alırken birçok döküman isterler sizden. Okuyorsanız öğrenci belgeniz, çalışıyorsanız ticari belgeleriniz istenir.  Belgeler bir klasörü dolduracak kadar çok olabiliyor bazen. Oturum iznini alırsınız. Kartınız elinizdedir.

Süre uzatma olayı keşke şöyle olsaydı: ’kartı veriyorsunuz, bakıyorlar, ikametgah doğru, o zaman bir kart daha verelim arkadaşa.’ Lakin gelgelelim, bu iş hiç de öyle basit değil. Birinci başvurunuzda hangi belgeleri/dökümanları istedilerse, ikinci ve diğer başvurularınızda da aynı belgeleriniz gerekiyor. Hatta üstelik eski kartınızın fotokopisi de çok önemli. Ki o olmadan yeni bir kart verilemez.

Demek istediğimiz, her oturum izni başvurunuzda aynı işlemleri aynı zamanlar içerisinde yapmak durumundasınız. Eskiden, Oturum izniniz bitmeden 45 gün öncesinde başvuru yapmış olmanız gerekiyordu. Ancak artık, son güne kadar başvurular kabul ediliyor. Biz tabi ki daha önesinden randevu alarak başvuru yapmanızı tavsiye ediyoruz. Randevu alamadıysanız da, son ay mutlaka halledin işlemlerinizi. Son haftaya bırakmayın derim.

Konu ile ilgili sorularınızı İLETİŞİM sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz.