Polonya’da karantinadakiler nasıl kontrol ediliyor?

Yurt dışından Polonya’ya geldiğinizde 14 günlük zorunlu karantinaya girmeniz gerekiyor. Peki yetkililer karantinadakileri nasıl kontrol ediyor?

Karantina kimsenin insiyatifine bağlı değil. Normal halk için şimdilik sokağa çıkma yasağı yok. Ama eğer yurt dışından geldiyseniz, Polonya’da 14 gün zorunlu ev karantinasına girmeniz gerekiyor.

Polis eve gelebiliyor

Karantinada olduğunuz evin adresini ve telefon numaranızı önceden veriyorsunuz. Sonrasında rastgele bir zamanda polis zili çalarak balkona çıkmanızı istiyor. Polise el sallayarak karantinada olduğunuzu – yani o saatlerde evde olduğunuzu kanıtlamış oluyorsunuz.

Eğer telefonunuzu ararlarsa ve siz de açamazsanız, karantina elbiselerini giyerek kapınıza kadar geliyorlar.

Polisin sizi evde bulmadığı her an için – yani her karantinayı ihlal ettiğinizde – 5000-30000 złoty ceza alıyorsunuz.

Diğer yandan bir uygulama indirmeniz gerekiyor, akıllı telefonlarınıza. Sürekli konum açık olmalı. Zaman zaman çeşitli görevler geliyor uygulamadan ve 2 dakika içinde görevi tamamlamanız gerekiyor. Görev fotoğraf çekme üzerine oluyor ve galeriden fotoğraf yüklenmiyor. Yani anlık olarak orada olmanız gerekiyor. Yoksa konumu açık deyip eve bırakıp telefonu kaçabilirdik sanırım değil mi? 🙂

20 dakika içinde verilen görevi telefondan tamamlamazsak, polis arayıp sorun olup olmadığını soruyor ve bir şans daha veriyor. Daha da olmazsa, artık para cezasını hak etmiş oluyorsunuz.

Evet, Polonya’da karantinadaki insanlar bu şekilde kontrol ediliyor. Yurt dışından gelenler evlerine yönlendiriliyor.

128 bin 920 kişi an itibariyle Polonya’da karantina altına ve dün itibariyle 328 kişi bu karantinaları delerek ceza almış durumdalar. Ama rakamlara bakacak olursak, karantinayı ihlal edenler çok uçuk rakamlar da sayılmaz. Diğer yandan insanların başka vatandaşların canına kastetmekten dolayı para cezalarının yüksek olduğu söyleniyor. Ayrıca bazı durumlarda 8 yıla kadar hapis istemi de söz konusu.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir